niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościBezpieczne zakupy online przed świętami

Bezpieczne zakupy online przed świętami

Zbliża się Grudzień, a z nim przedświąteczne zakupy. Szalejemy nie tylko w Czarny Piątek czy Cyberponiedziałek, ale także w inne dni. Dla wielu przepychanie się w supermarketach, centrach handlowych i galeriach w poszukiwaniu prezentu dla bliskiej osoby to prawdziwa udręka. Mało komu chce się również chodzić między sklepami w zimne, deszczowe dni. Okoliczności te sprawiają, że spora grupa osób decyduje się na omijanie sklepów stacjonarnych i zakupy online. Wszystko jest dobrze, jeśli tylko wiemy, jak nie dać się naciągnąć cyberprzestępcom, którzy w tym okresie, niczym supermarketowi kieszonkowcy, wykazują wyjątkowe ożywienie i aktywność w działaniu. Na szczęście, posiadając aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz wykazując się odrobiną rozsądku, można pokrzyżować ich plany.

Niebezpieczne sklepy internetowe

Prawdziwą plagą tego okresu są fałszywe sklepy internetowe. Rozgorączkowani i zachwyceni wspaniałymy okazjami klienci płacą po czym czekają na zamówiony towar, którego mogą w ogóle nie otrzymać. Warto zatem uważać na sklepy internetowe, które:

  1. oferują produkty w wyjątkowo niskich cenach,
  2. aktywnie reklamują się w Internecie – często również za pomocą wiadomości e-mail,
  3. są nowe.

To jednak nie koniec pomysłów, jakie mają cyberprzestępcy, by wyłudzić w najlepszym razie nasze dane osobiste, a w najgorszym – pieniądze. Tworzą mianowicie fałszywe strony internetowe, które rzekomo mają być znanymi sklepami internetowymi. Przed tego typu działaniem łatwo się ustrzec, dokładnie sprawdzając adres url odwiedzanej witryny. Jeśli jest przekręcony lub posiada inne błędy, z pewnością jest narzędziem cyberprzestępców.

Szkodliwe wiadomości e-mail

Kolejną przedświąteczną plagą są wiadomości e-mail wysyłane niekoniecznie przez sklepy internetowe, w których dokonaliśmy zakupów. Jeśli zobaczymy wiadomość mówiącą: „informacja o Twoim zamówieniu, „potwierdzenie dostawy”, etc., często ją otwieramy, a co gorsza – oglądamy dołączone do niej pliki lub klikamy udostępnione w ten sposób linki. W konsekwencji na naszym komputerze ląduje różnego rodzaju szkodliwe oprogramowanie lub decydujemy się na podanie cyberprzestępcom naszych danych osobowych.
Tutaj również należy bardzo dokładnie sprawdzić adres, z którego pochodzi wiadomość. Jeśli jest podejrzany lub adres domeny został w jakiś sposób zmieniony, natychmiast kasujemy takiego maila bez sprawdzania jego rewelacyjnej zawartości.
Podobnie sytuacja ma się w przypadku wiadomości z banku. Pamiętajmy, że żaden bank nie ma prawa sprawdzania naszych danych czy weryfikowania zakupów przy wykorzystaniu poczty elektronicznej.

Jak robić bezpieczne zakupy online

Przedświąteczny szał zakupów to prawdziwy raj dla cyberprzestępców. Wciąż wykorzystują oni spam i phishing, by osiągnąć swoje cele kosztem naszego portfela. Wymyślają wciąż nowe okazje, by zwieść nawet ostrożnych Internautów. Istnieje jednak parę złotych zasad pozwalających skutecznie utrudnić im kradzież danych i pieniędzy. Zatem:

  • Poczytajmy, czym jest spam i phishing – to skuteczna broń cyberprzestępców.
  • Uważajmy, jakie strony internetowe otwieramy i czy należą do sklepów, które chcemy odwiedzić.
  • Zwróćmy uwagę, czy wiadomości e-mail pochodzą z właściwych sklepów internetowych.
  • Zaopatrzmy się w dobry program antywirusowy. Porządny pakiet oprogramowania wykryje strony phishingowe i wiadomości spam. Uchroni również nasz komputer przed szkodliwym oprogramowaniem.

Odrobina podejrzliwości, zdrowy rozsądek i aktualne oprogramowanie antywirusowe pozwolą nam uniknąć przedświątecznych zakusów cyberprzestępców. Wystarczą również, by zadbać o nasz komputer, dane osobiste i pieniądze.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?