niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityChroń firmę przed zagrożeniami online

Chroń firmę przed zagrożeniami online

Panda Security wskazuje na najważniejsze zasady, pozwalające zachować bezpieczeństwo internetowe w każdej firmie.

Ochrona firmy przed zagrożeniami internetowymi

najwazniejsze zasady ochrony firmyDla bezpieczeństwa firmy oraz ich danych fundamentalne znaczenie ma wdrożenie oraz przestrzeganie przez wszystkich pracowników zasad bezpieczeństwa. Tym bardziej, że w razie cyberataku straty przedsiębiorstwa, zarówno finansowe, jak i wizerunkowe, mogą być naprawdę dotkliwe. A jak donoszą eksperci, ilość ataków na firmy w ostatnim czasie wzrasta – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Panda Security w Hiszpanii, aż 91% małych i średnich firm było ofiarami ataków informatycznych (m.in. za pomocą trojanów lub programów szpiegujących). Do zainfekowania systemów przedsiębiorstw dochodziło najczęściej wskutek odwiedzin na groźnych stronach www, pobrania programów z sieci lub otwarcia niebezpiecznych załączników do wiadomości mailowych.

Specjaliści Panda Security przygotowali zestaw najważniejszych zasad bezpieczeństwa dla firm, których wdrożenie jest podstawą ochrony przed zagrożeniami internetowymi.

10 kroków do zachowania bezpieczeństwa online w firmie

  1. Stosowanie bezpiecznych haseł

Wszyscy pracownicy powinni korzystać z unikalnych i trudnych do rozszyfrowania haseł, łączących wielkie i małe litery, cyfry i symbole, które nie wykorzystują informacji osobistych. Niezwykle istotna jest także częsta ich zmiana, maksymalnie raz na pół roku.

  1. Ochrona biura

Najprostszym sposobem skutecznego ataku na systemy komputerowe firmy jest fizyczny dostęp do sprzętu komputerowego. Dostęp do miejsca pracy powinien być więc odpowiednio zabezpieczony, np. za pomocą kart identyfikacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników zewnętrznych (np. ekip sprzątających) oraz gości.

  1. Tylko potrzebne oprogramowanie

Na firmowych urządzeniach należy instalować tylko niezbędne oprogramowanie, zwłaszcza jeśli pochodzi z sieci. Programy należy stale uaktualniać, co pozwala wyeliminować luki bezpieczeństwa, stanowiące otwartą furtkę dla cyberprzestępców. Jeśli natomiast zainstalowane aplikacje okazują się niepotrzebne, warto je jak najszybciej usunąć z komputera.

  1. Tylko legalne oprogramowanie

Pirackie kopie programów to nie tylko idealne środowisko umożliwiające przeprowadzenie ataku na przedsiębiorstwo, ale również ryzykowne zachowanie, które może skutkować odpowiedzialnością karną i finansową. Warto wprowadzić jasne i przejrzyste zasady nadzoru i kontrolowania legalności oprogramowania oraz aktualizacji licencji.

  1. Uwaga na urządzenia USB

Niezależnie od ich rodzaju (karty pamięci, dyski zewnętrzne) stanowią one zagrożenie dla całego systemu firmy, mogą bowiem zawierać szkodliwe oprogramowanie. Jeśli więc w ogóle dopuszczalne będzie korzystanie z tego typu urządzeń, to niezbędne jest uprzednie sprawdzenie ich zawartości przez oprogramowanie antywirusowe. Najlepiej jednak uniemożliwić pracownikom używania ich nośników danych, zastępując je bezpiecznymi pendrive’ami, szyfrującymi dane i chronionymi dodatkowo hasłem.

  1. Kopie zapasowe danych

Coraz większym zagrożeniem, również dla firm, staje się oprogramowanie typu ransomware. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek ataku, regularnie tworząc kopie zapasowe danych przechowywanych na urządzeniach, co jest także ratunkiem w przypadku awarii komputera. Zaleca się przechowywanie jednej kopii na zewnętrznym nośniku danych, zaś drugiej w chmurze.

  1. Nowoczesny sprzęt

Na rynku istnieje wiele niezbyt drogich rozwiązań, które są łatwe w obsłudze i przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach (np. linki zabezpieczające do laptopów czy klucze U2F).

  1. Edukacja pracowników

Najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa firmy są ludzie. Regularne szkolenia i edukacja pracowników oraz ustalenie przejrzystych reguł korzystania z urządzeń i Internetu może okazać się kluczowe dla ochrony firmy przed zagrożeniami.

  1. Wyeliminowanie luk bezpieczeństwa

Dostawcy produktów i usług dla firmy mogą również okazać się słabym punktem w zabezpieczeniach. Warto wybierać te, które przestrzegają dobrych praktyk w tym zakresie i wymagać informacji na temat stosowanych rozwiązań.

  1. Oprogramowanie antywirusowe

Przed podłączeniem do sieci firmowej oraz Internetu komputerów lub innych urządzeń, powinny one bezwzględnie zostać wyposażone w sprawdzony pakiet antywirusowy, który będzie stał na straży bezpieczeństwa ich użytkowników, niezależnie czy jest używany w domu czy w pracy.

 

Źródło: pandasecurity.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?