poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyChroń poufne dane na swoich urządzeniach

Chroń poufne dane na swoich urządzeniach

Najnowsze badanie Kaspersky Lab dotyczy przechowywania poufnych informacji na urządzeniach cyfrowych.

Bezpieczne przechowywanie prywatnych informacji na smartfonach i komputerach

Insta-LockDownImageUrządzenia cyfrowe to prawdziwa skarbnica prywatnych danych ich użytkowników. To oczywiście ogromna wygoda, ułatwiająca dostęp do bankowości internetowej, kontaktów z bliskimi, pracę i rozrywkę. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab informują jednak, że mimo przechowywania poufnych i osobistych danych na komputerach, smartfonach lub tabletach przez 88% użytkowników, nadal wielu z nich nie przywiązuje zbyt dużej wagi do właściwego ich zabezpieczenia.

Wśród wrażliwych informacji, jakie można najczęściej znaleźć na urządzeniach, są przede wszystkim e-maile oraz zapisane dane do logowania do kont online (48%). Ponad ¼ (28%) użytkowników używa smartfonów czy komputerów do przechowywania danych finansowych, w tym danych bankowych oraz numerów PIN. Takie informacje w zasięgu ręki to oczywiście ogromna wygoda użytkowników podczas logowania do kont internetowych lub płacenia rachunków, jednak to także ogromna zachęta dla cyberprzestępców oraz złodziei, którzy zyskując dostęp do urządzeń otrzymują także pełne dane otwierające im drogę do łatwego przejęcia pieniędzy właścicieli.

Zadbaj o właściwe środki bezpieczeństwa

Najpopularniejszymi urządzeniami, na których przechowywane są prywatne dane, w tym e-maile czy dane kontaktowe, to smartfony (87%). Tuż za nimi wymieniane są komputery (84%) oraz tablety (76%). I mimo tak powszechnego zapisywania cennych informacji na tych urządzeniach nadal 17% właścicieli tabletów, 13% właścicieli smartfonów oraz 3% użytkowników komputerów przyznaje, że nie stosuje żadnych rozwiązań bezpieczeństwa, nawet ochrony hasłem dostępu do urządzenia.

Co więcej brak ostrożności nie kończy się wyłącznie na rezygnacji ze stosowania oprogramowania zabezpieczającego czy ustawienia hasła dostępu. Jedynie 8% ankietowanych natychmiast usuwa prywatne informacje z urządzenia, 17% tworzy foldery dodatkowo chronione hasłem, w których przechowuje dane osobowe. Zaledwie 7% użytkowników stosuje szyfrowanie danych.

Dodatkowym problemem jest też fakt, iż aż 27% badanych uważa, że na swoich urządzeniach nie przechowują w ogóle poufnych danych. Jednocześnie jednak przyznają, że znajdują się tam ich hasła do kont online, historia przeglądania, listy kontaktów, wiadomości e-mail, które powinny pozostać poufne.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?