poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftWindows 10 rośnie w siłę

Windows 10 rośnie w siłę

Według najnowszych badań liczba użytkowników Windows 10 po raz pierwszy przekroczyła liczbę użytkowników Windows XP.

Najpopularniejsze systemy operacyjne na świecie

Najnowsze analizy NetMarketShare, dotyczące najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie, to przełom dla firmy Microsoft. Po raz pierwszy bowiem od wakacyjnej premiery Windows 10 oraz od zakończenia wsparcia dla Windows XP, liczba użytkowników najnowszej wersji przekroczyła liczbę użytkowników Windows XP, który mimo zagrożeń nadal cieszy nie niebywałym zaufaniem i popularnością

win10-wzrostZgodnie z danymi NetMarketShare w styczniu tego roku Windows 10 zainstalowany był na 11,85% urządzeń, zaś Windows XP – na 11,42%. Windows 10 w tym wyścigu pokonał również swego poprzednika – Windows 8.1 – z którego korzystano w ubiegłym miesiącu na 10,4% komputerów. W porównaniu do wcześniejszego okresu spadła także popularność niekwestionowanego lidera wśród rozwiązań Microsoft, wciąż najczęściej wybieranego systemu operacyjnego na świecie – Windows 7 (52,47%).

Podsumowując globalne wyniki: na ponad 90% urządzeń wykorzystywane są systemy Microsoft Windows, na drugiej pozycji znalazły się systemy Mac (7,68%), zaś na ostatnim miejscu – Linux (1,71%).

Najczęściej wybierane urządzenia mobilne

Nieco bardziej wyrównany podział rynku dotyczy urządzeń mobilnych. Co prawda dominującą rolę odgrywają smartfony i tablety z systemem Android (58,75%), lecz przewaga nad kolejnym w tym zestawieniu iOS nie jest aż tak ogromna. Urządzenia mobilne z systemem firmy Apple stanowią bowiem 32,93% wszystkich tego typu sprzętów. Trzecią pozycję zajmuje zaś Windows Phone 2,83%.

 

Źródło: netmarketshare.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?