poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataCyberprzestępcy atakują bankowość mobilną

Cyberprzestępcy atakują bankowość mobilną

W 2014 roku oprogramowanie G Data identyfikowało średnio ponad 4,5 tysiąca nowych zagrożeń dla Android dziennie.

Raport G Data o zagrożeniach dla smartfonów i tabletów

Producent rozwiązań antywirusowych G Data zaprezentował Mobile Malware Report dotyczący zagrożeń z jakimi spotykają się użytkownicy urządzeń przenośnych z systemem Android. Potwierdza on dotychczasowe informacje ekspertów – smartfony i tablety z Android cieszą się coraz większą popularnością a ich właściciele coraz częściej korzystają przy ich pomocy z bankowości internetowej. Jednocześnie jednak gwałtownie rośnie liczba zagrożeń mających na celu uzyskanie dostępu do kont użytkowników oraz ich pieniędzy.

Raport w szczególności skupia się więc na rosnącej ilości ataków cyberprzestępców na bankowość online (zgodnie z danymi G Data już 34% wszystkich klientów bankowości internetowej wykorzystuje smartfony i tablety do przeprowadzenia transakcji finansowych). Specjaliści wyjaśnili jakie metody oraz wyspecjalizowane i zaawansowane oprogramowanie stosują oszuści do szpiegowania użytkowników korzystających z bankowości online i uzyskiwania wrażliwych danych bankowych. Skupili się oni na urządzeniach mobilnych z Android ze względu na globalną popularność tego systemu operacyjnego oraz coraz częstszego wykorzystywania ich do wygodnego dokonywania zakupów online i transakcji pieniężnych.

Kolejny rekord w ilości zagrożeń

Wyniki raportu są dosyć niepokojące. W pierwszej połowie 2014 roku eksperci zidentyfikowali ponad 750 tysięcy próbek nowych złośliwych programów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych z systemem Android, w drugiej odnotowano już niemal 800 tysięcy, co oznacza wzrost o ponad 6%. Cały zeszły rok okazał się zresztą rekordowy pod tym względem – odnotowano wówczas bowiem ponad 1,5 miliona zagrożeń dla smartfonów i tabletów. Co więcej, oznacza to olbrzymi wzrost, niemal 30%, w porównaniu do roku wcześniejszego.

Przewidywania specjalistów G Data

W raporcie znalazły się także przewidywania dotyczące zagrożeń dla urządzeń przenośnych w ciągu najbliższych miesięcy. Przede wszystkim spodziewane jest wykorzystywanie reklam i programów typu adware do szpiegowania, manipulowania i wyłudzania poufnych danych użytkowników. Zapowiadany jest także dalszy wzrost ilości ataków finansowych oraz kradzieży tożsamości i innych prywatnych danych właścicieli smartfonów i tabletów.

Źródło: gdatasoftware.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?