niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościCzy warto płacić okup za pliki?

Czy warto płacić okup za pliki?

Raporty firm produkujących oprogramowanie antywirusowe alarmują – przestępcy coraz częściej decydują się na wyłudzanie pieniędzy od swoich ofiar przez ransomware. To szkodliwe oprogramowanie szyfruje dane i za umożliwienie dostępu do tak „zabezpieczonych” plików żąda wpłacenia okupu. Czy warto jednak płacić okup cyberprzestępcom? Jaką mamy gwarancję, że honorowo zdecydują się oni na dotrzymanie swoich obietnic i udostępnienie nam zaszyfrowanych plików? 

Płacenie okupu za pliki motywuje cyberprzestępców

Eksperci z Kaspersky Lab zdecydowanie zalecają, by ofiary cyberprzestępców nie decydowały się na płacenie okupu za pliki. Przedstawiają dwa zasadnicze, ale bardzo logiczne, powody.

  • Płacąc okup, motywujemy cyberprzestępców do działania. Im więcej ofiar tego typu przestępstw decyduje się ulec i zapłacić okup, tym więcej ransomware tworzą zachęceni tym sprawcy. Oczywiście, to sprawia, że jeszcze więcej osób jest narażonych na to, że ich komputer zostanie zainfekowany tego rodzaju oprogramowaniem.
  • Nawet to, że zapłacimy okup cyberprzestępcom nie da nam gwarancji, że otrzymamy dostęp do zaszyfrowanych przez ransomware plików. Badanie Kaspersky Lab dowiodło, że okup zdecydowała się zapłacić jedna trzecia ofiar. Z tej grupy dostępu do swoich plików nie otrzymało 20%.

Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów w Kaspersky Lab, poprosił wprost, by ci nie płacili okupu cyberprzestępcom. Taki apel skierował zarówno do właścicieli dużych firm, jak i osób prywatnych zaatakowanych ransomware. Stwierdził ponadto, że płacenie okupu za pliki wspiera ten rodzaj cyberprzestępczości.

Jak chronić dane przed ransomware?

Zawsze należy działać, zanim ewentualne przestępstwo dojdzie do skutku. Warto zatem chronić swoje dane:

  1. tworząc kopie zapasowe ważnych plików,
  2. posiadając aktywne i zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe,
  3. mając uruchomione funkcje ochrony proaktywnej w posiadamym programie antywirusowym,
  4. włączając w systemie opcję pokazywania rozszerzeń plików i zwracając uwagę, czy rzekomy film nie posiada podstępnego rozszerzenia – np. avi.exe,
  5. regularnie aktualizując system operacyjny, program antywirusowy i inne aplikacje, gdyż cyberprzestępcy do swoich ataków często używają luk w oprogramowaniu.

Jak odzyskać dane, czyli projekt No More Ransom

Częstym powodem decyzji o zapłaceniu okupu za pliki jest to, że ofiary tego przestępstwa chcą za wszelką cenę je odzyskać. Specjaliści z Kaspersky Lab połączyli siły z Europolem, holenderską policją i firmą Intel Security, tworząc stronę nomoreransom.org. Są tam dostępne narzędzia, które umożliwiają deszyfrowanie plików zaatakowanych przez ransomware. Możliwy jest wybór programu Kaspersky Lab i Intel Security. Niezależnie od producenta oprogramowanie jest darmowe, a proces odszyfrowania plików skuteczny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?