środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityDzień Bezpiecznego Internetu na co dzień

Dzień Bezpiecznego Internetu na co dzień

Poznaj kilka wskazówek, aby codzienne korzystanie z Internetu stało się bezpieczne. Nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu.

bezpieczny-internet-codziennieZadbaj o bezpieczeństwo online

Dziś, 9 lutego, w Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony w 2004 roku przez Komisję Europejską. Z tej okazji jeden z czołowych producentów oprogramowania antywirusowego – Panda Security – przygotował 9 wskazówek, które zapewniają ochronę i bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z Internetu przez wszystkich jego użytkowników.

  1. Nie udostępniaj swoich danych osobowych w mediach społecznościowych, wiadomościach przesyłanych za pomocą komunikatorów oraz czatów – nigdy nie można mieć pewności kto jest odbiorcą Twoich wiadomości, zwłaszcza jeśli akceptujesz zaproszenia do znajomości od osób, których rzeczywiście nie znasz. Staraj się także unikać przekazywania numerów telefonów, adresów, prywatnych zdjęć lub filmów oraz innych osobistych informacji, chyba że ich adresatem jest ktoś, kogo dobrze znasz i komu ufasz.
  2. Stosuj zasady netykiety – Traktuj ludzi online tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Nie uczestnicz i reaguj na nieodpowiednie zachowania innych użytkowników, nawet jeśli nie jesteś ich ofiarą.
  3. Naucz swoje dzieci rozmawiać o zagrożeniach internetowych – Dzieci są niezwykle narażone na niebezpieczeństwa – nieodpowiednie zawartości stron internetowych, przemoc internetowa, wyłudzanie ich danych, zdjęć, podszywanie przez przestępców pod ich rówieśników. Jeśli napotkają one w sieci niewłaściwe treści lub zachowania, a także jeśli mają wątpliwości dotyczące surfowania w Internecie powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do rodziców lub opiekunów.
  4. Uważaj na załączniki – coraz powszechniejsze są próby ataków przeprowadzane za pomocą dołączonych do wiadomości email lub wysyłanych za pomocą komunikatorów internetowych załączników lub linków. Bądź ostrożny zwłaszcza w przypadku tych przesyłanych z nieznanego źródła.
  5. Stosuj bezpieczne hasła – podstawą internetowego bezpieczeństwa jest korzystanie z indywidualnych haseł do poszczególnych kont internetowych oraz ich częsta zmiana.
  6. Bądź podejrzliwy – naucz się rozpoznawać próby oszustw i reaguj jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Nie wierz w wygraną na loterii, w której nigdy nie brałeś udziału. Nie przesyłaj kodów dostępu do bankowości internetowej, nawet jeśli ktoś podaje się za serwis Twojego banku. Korzystaj z oprogramowania, które pomoże Ci w walce z atakami phishingowymi.
  7. Korzystaj z narzędzi Kontroli rodzicielskiej – oprócz edukowania swoich pociech o zagrożeniach internetowych, warto zastosować skuteczny system Kontroli rodzicielskiej, który zapewni im bezpieczeństwo online, nawet jeśli Ciebie nie ma w pobliżu.
  8. Chroń swoje urządzenia – zadbaj o bezpieczeństwo swoich domowych komputerów, smartfonów i tabletów oraz zawartych na nich danych. Zainstaluj nowoczesne rozwiązania antywirusowe, które ochronią Ciebie i Twoich bliskich przed najnowszymi i najbardziej podstępnymi zagrożeniami.
  9. Nie ufaj publicznym sieciom Wi-Fi – każdy od czasu do czasu korzysta z wygodnego, ogólnodostępnego bezprzewodowego Internetu – na dworcach czy w kawiarniach. Warto wtedy jednak zachować dodatkowe środki ochrony – upewnij się, że na pasku adresu znajduje się symbol kłódki i nie dokonuj wówczas transakcji finansowych.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

 | Website
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?