poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyMniej spamu w 2015 roku

Mniej spamu w 2015 roku

Zgodnie z najnowszym raportem Kaspersky Lab w 2015 roku zmniejszyła się ilość spamu, lecz nowym celem jego ataków stały się urządzenia przenośne.

Spam i ataki phishingowe

spamNowy Biuletyn Bezpieczeństwa opublikowany przez laboratorium Kaspersky podsumowuje całoroczne dane dotyczące spamu na całym świecie. I po raz pierwszy od długiego czasu pojawiły się tam optymistyczne informacje. W porównaniu do 2014 roku zmniejszył się bowiem odsetek spamu w globalnym ruchu pocztowym, i to aż o prawie 11,5%. W ubiegłym roku niechciane i potencjalnie groźne emaile stanowiły 55,28% wszystkich wiadomości elektronicznych.

Największym źródłem spamu w 2015 roku okazały się Stany Zjednoczone. Z tego kraju pochodziło 15,2% tych wiadomości. Za nimi uplasowały się Rosja (6,15%) i Chiny (6,12%). Celem ataków byli natomiast najczęściej mieszkańcy Niemiec (19,06%, wzrost o 9,84%), Brazylii (7,64%, wzrost o 4,09%) oraz Rosji (6,03%, wzrost o 3,06%).

Wśród wszystkich wiadomości najgroźniejsze okazały się te, które miały na celu przeprowadzenie ataków phishingowych, polegających na podszywaniu się pod zaufanych nadawców w celu wyłudzenia cennych informacji i pieniędzy użytkowników. Największa ilość emaili zawierających niebezpieczną zawartość lub linkująca do podejrzanych stron www skierowana została do mieszkańców Japonii (21,68%, wzrost o 2,17% w porównaniu do 2014 r.), Brazylii (21,63%) oraz Indii (21,02%). Najbardziej dotkliwe były jednak dla Rosjan – ich straty to prawie 18% globalnej sumy strat finansowych poniesionych w wyniku ataków phishingowych.

Spam a urządzenia mobilne

email-gateway-anti-spamW 2015 roku cyberprzestępcy coraz częściej do swych działań wykorzystywali urządzenia przenośne – smartfony i tablety. M.in. przesyłali fałszywe powiadomienia z aplikacji zawierające złośliwe oprogramowanie lub groźne wiadomości reklamowe. Mobilne szkodliwe oprogramowanie i oszukańczy spam staje się coraz bardziej popularny oraz wyrafinowany również wraz z pojawieniem się aplikacji, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców zarówno bezpośrednio (do wysyłania spamu, w tym szkodliwego spamu) i pośrednio (poprzez phishingowe e-maile).

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?