niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetESET ostrzega przed ransomware

ESET ostrzega przed ransomware

Eksperci firmy ESET wskazują na coraz częstsze ataki szkodliwego oprogramowania typu ransomware.

Okup dla cyberprzestępców

eset-ostrzega-przed-ransomwareZgodnie z analizami specjalistów ESET, internautów coraz częściej dotykają przypadki ataków przy użyciu Filecoderów lub Cryptolockerów. To złośliwe oprogramowanie stanowi jedno z poważniejszych zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci. Co więcej, o ile do niedawna dotyczyły one wyłącznie komputerów PC, to aktualnie ich twórcy skierowali intensywny atak wobec użytkowników urządzeń przenośnych. ESET alarmuje, że kilka tygodni temu pojawił się pierwszy program tego rodzaju, zagrażający smartfonom z systemem Android.

Wymienione oprogramowanie zaliczane jest do ransomware, które szyfruje dane zawarte na komputerze lub blokuje działanie zainfekowanego urządzenia oraz żąda od jego właściciela okupu za przywrócenie jego normalnego działania. Aby wywrzeć na posiadaczu większą presję i zmusić go do wpłacenia określonej sumy, cyberprzestępcy niejednokrotnie podszywają się pod organy lub służby państwowe.

Jak się bronić?

Oczywiście podstawowym zabezpieczeniem przed ransomware jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego zapewniającego ochronę przed zagrożeniami tego typu. Jednak warto unikać również ryzykownych zachowań – pobierania i uruchamiania na swoich urządzeniach nielegalnych programów oraz plików i aplikacji z nieznanych źródeł.  Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa może mieć również regularne tworzenie kopii zapasowych i przywrócenie danych w razie ataku.

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?