piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościFałszywe zdjęcia na Facebooku

Fałszywe zdjęcia na Facebooku

Jeśli na chacie na Facebooku dostaniesz dziwne zdjęcie od znajomego, nie otwieraj go. Jest to nowy atak, który ma na celu rozsyłanie robaka dalej, przejęcie kontroli nad przeglądarką oraz zaszyfrowanie danych ofiary i wyłudzenie okupu. Jeśli jednak już kliknąłeś w zainfekowane zdjęcie, wyłącz natychmiast komputer i doczytaj ten artykuł na innym urządzeniu.

Jak wygląda atak?

Podczas rozmowy na Messengerze możesz otrzymać od znajomego zdjęcie, którego absolutnie się nie spodziewasz. Przesyłany plik ma nazwę photo_XXXX.svg, co ma wyraźnie sugerować użytkownikowi, że jest plikiem graficznym. Niestety, plik ten uruchamia w przeglądarce ofiary skrypt, którego zadaniem jest przekierowanie na fałszywą stronę przypominającą serwis Youtube. Tam użytkownik jest informowany, że do obejrzenia filmu wymagany jest kodek video. Nikomu nie trzeba mówić, że złośliwy dodatek do przeglądarki jest łatwo dostępny do pobrania. Dodatek ten po zainstalowaniu nie tylko zyskuje uprawnienia do wszystkich otwieranych stron i powoduje rozpowszechnienie ataku z konta ofiary, ale także wykradanie danych.
Jeśli otworzyłeś już zainfekowane zdjęcie i zainstalowałeś złośliwy dodatek, wiedz, że nie usuniesz go bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Jeśli jest to Google Chrome, należy wyłączyć przeglądarkę i z folderu „Extensions” usunąć katalog „jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg”. Warto pamiętać, by zrobić to na każdym profilu z osobna. Dobrym rozwiązaniem jest też unieważnienie wszystkich aktywnych sesji do serwisów, w których jesteś zalogowany. Jeśli złośliwe oprogramowanie zostanie usunięte, zmień również do nich hasła.
Jeśli atak dotyczy innej przeglądarki, jest duża szansa, że oprogramowanie zaszyfruje Twój dysk i zażąda okupu.
Pamiętaj, by o ataku ostrzec znajomych. Tym bardziej, jeśli informują Cię, że bez Twojej wiedzy otrzymują zdjęcia z Twojego konta.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?