poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaInteligentne skanowanie

Inteligentne skanowanie

Programy antywirusowe oferują różne typy skanowania, które chronią komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Jednym z nich jest skanowanie inteligentne, które zapewni Twojemu urządzeniu kompleksowe skanowanie, umożliwiające wykrywanie złośliwego lub przestarzałego oprogramowania, dodatków do przeglądarek z niską oceną, zagrożeń w sieci i problemów z wydajnością. To bardzo wygodne dla użytkowników rozwiązanie. Na czym dokładnie polega? Odpowiadamy.

Co to jest inteligentne skanowanie?

Inteligentne skanowanie to typ skanowania programu antywirusowego, które umożliwia szybkie uruchomienie skanowania komputera i wyleczenie zainfekowanych plików. Przy ustawieniach standardowych obejmuje skanowanie wszystkich dysków lokalnych. To bardzo wygodne rozwiązanie – jest łatwe w obsłudze i nie wymaga szczegółowego konfigurowania. Korzystając z inteligentnego skanowania, możesz więc szybko przeskanować komputer bez konieczności dodatkowego ustawiania parametrów skanowania.

Podczas inteligentnego skanowania Twój program antywirusowy sprawdza wszystkie pliki we wszystkich folderach i automatycznie leczy lub usuwa zagrożenia. Wykrywa również zagrożenia dla przeglądarki, nieaktualne oprogramowanie, ukryte wirusy i inne problemy.

Co może wykryć inteligentne skanowanie?

Po zakończeniu inteligentnego skanowania zostaną wyświetlone jego wyniki. Mogą to być np.:

  • Wirusy

Czyli wszelkie pliki zawierające złośliwy kod. Mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo Twojego sprzętu, a także na wydajność komputera.

  • Oprogramowanie podatne na ataki

Może to być np. przestarzałe oprogramowanie lub oprogramowanie z niebezpiecznych źródeł. Za jego pomocą cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do Twojego systemu.

  • Problemy z wydajnością

Inteligentne skanowanie znajduje elementy takie jak niepotrzebne pliki i aplikacje lub błędnie skonfigurowane ustawienia, które mogą przeszkadzać w działaniu komputera.

  • Problemy z siecią

Mowa o lukach w zabezpieczeniach sieci, które mogą zostać użyte do przeprowadzania ataków na router i urządzenia sieciowe.

  • Słabe hasła

Inteligentne skanowanie może rozpoznawać również słabe hasła, czyli takie, które są  używane do uzyskania dostępu do więcej niż jednego konto, przez co mogą być łatwo zhakowane.

  • Podejrzane dodatki do przeglądarek

Niektóre rozszerzenia do przeglądarek mają negatywny wpływ na wydajność systemu. Są one zwykle instalowane bez wiedzy użytkownika. Inteligentne skanowanie jest w stanie je rozpoznać.

Pamiętaj, że rozwiązanie niektórych z powyższych problemów może wymagać płatnej subskrypcji. M.in. z tego powodu nie warto korzystać z bezpłatnych wersji, które mają mocno okrojone funkcje i są przez to dużo mniej skuteczne. Warto również postawić na znane i sprawdzone marki programów antywirusowych, jak Norton, Kaspersky, Bitdefender, AVG, McAfee, Panda lub ESET.

Zarządzanie ustawieniami inteligentnego skanowania

Wiele programów antywirusowych umożliwia zmianę ustawień inteligentnego skanowania. To doskonała opcja dla użytkowników, którzy chcą przeskanować swoje urządzenie tylko pod kątem niektórych problemów.

Aby zarządzać inteligentnym skanowaniem, należy wejść w jego ustawienia, a następnie wskazać, dla którego z wymienionych typów problemów chcesz wykonać inteligentne skanowanie. Zazwyczaj domyślnie włączone są wszystkie typy problemów – jeśli chcesz któryś pominąć, zmień jego status na wyłączony. 

Niektóre programy antywirusowe dają również możliwość zmiany niektórych parametrów skanowania, jak np. czułość, priorytet skanowania, obszary skanowane, typy plików itp. Taką opcję znajdziesz np. w programie AVG.

Jak widzisz, inteligentne skanowanie to bardzo wygodna opcja, która pozwala na dokładne sprawdzenie Twojego urządzenia bez konieczności podejmowania dodatkowych działań. Daje również możliwość dostosowania opcji skanowania do swoich preferencji. Na koniec jeszcze jedna rada – warto włączyć opcję planowania comiesięcznego, automatycznego inteligentnego skanowania. Dzięki temu, nie będziesz musiał pamiętać o uruchamianiu tego procesu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?