niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesPracaJak wygląda praca w cyberbezpieczeństwie?

Jak wygląda praca w cyberbezpieczeństwie?

Zastanawiałeś się kiedyś, na czym dokładnie polega prasa specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa? W czasach, gdy coraz większa część życia przenosi się do internetu, codziennością stają się ataki hakerskie na banki, szpitale, firmy kurierskie, a nawet domowe sieci. Cyberprzestępcy wyrządzają często ogromne szkody, które trudno naprawić. Nic więc dziwnego, że na rynku rośnie popyt na informatyków, których głównym obszarem działań jest walka z internetowymi przestępcami.

Nurtuje Cię temat cyberbezpieczeństwa? A może rozważasz karierę w tym obszarze? Dowiedz się, czym dokładnie jest cyberbezpieczeństwo, także jakie cechy i predyspozycje powinien mieć pracownik tej branży.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest?

Cyberbezpieczeństwo to szeroka dziedzina. Odnosi się do wielu działań związanych z ewentualnymi zagrożeniami internetowymi, takich jak:

 • identyfikacja luk w zabezpieczeniach,
 • projektowanie, konfiguracja i diagnozowanie,
 • ocena poziomu bezpieczeństwa,
 • dbanie o sprawność techniczną systemu,
 • implementacja (czyli przekształcanie projektu programu w konkretny program),
 • administrowanie systemem i urządzeniami służącymi do wykrywania ataków,
 • planowanie i wdrażanie rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa,
 • dokumentowanie, 
 • monitorowanie,
 • współpraca z programistami,
 • tworzenie scenariuszów reakcji na atak,
 • testowanie bezpieczeństwa aplikacji, stron,
 • przygotowywanie raportów
 • wsparcie innych pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci i urządzeń,
 • działanie i reagowanie w przypadku pojawienia się ataku.

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa w pierwszej kolejności zajmuje się więc analizowaniem potencjalnych zagrożeń. Wynajduje słabe punkty systemu i eliminuje je, a także dostosowuje system do wytycznych związanych z bezpieczeństwem.

Kolejne zadanie takiego specjalisty to wykorzystanie uczenia maszynowego do kontroli wybranych obszarów. Przykładowo, samoucząca aplikacja może monitorować ruch sieciowy w firmie i sprawdzać, czy nie pojawiają się incydenty naruszające bezpieczeństwo.

Specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa mają też za zadanie testowanie szczelności zabezpieczeń stosowanych w firmie i przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa. To zadanie przede wszystkim na poziomie teoretycznym i obejmuje takie działania, jak sprawdzanie poprawności kodu, zgodności zabezpieczeń z wytycznymi strategii zarządzania bezpieczeństwem, a także kompatybilności elementów systemu. 

Testowanie może obejmować również praktyczne sprawdzanie szczelności użytkowanych zabezpieczeń. Takie działanie określa się terminem “hakowania etycznego” – specjalista wciela się w rolę hakera i próbuje zaatakować daną firmę, co pozwala zamaskować ewentualne luki w bezpieczeństwie.

Ostatni element pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa to wychwytywanie i neutralizowanie zaistniałych zagrożeń. Kluczowa jest tu szybkość reakcji – nawet najlepiej napisany system może zostać zaatakowany, a szybkie wykrycie problemu pozwala zmniejszyć negatywne skutki ataku.

Cechy i predyspozycje dobrego specjalisty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Pracownik obszaru cyberbezpieczeństw ma bardzo poważne zadanie. Można porównać go do antyterrorysty. Ma podobne kompetencje – chroni, zapobiega i reaguje na zagrożenia, tyle że realizuje je w cyberświecie. W dodatku, zagrożenia przed którymi musi chronić, ciągle się zmieniają – pojawiają się nowe typy ataków, nowe formy złośliwego oprogramowania, a także nowe strategie działania.

Z tego względu, specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa musi posiadać kilka szczególnych cech i predyspozycji, które umożliwią mu skuteczne realizowanie swoich zadań:

 • Zdolność logicznego myślenia

W tym zawodzie bardzo ważna jest umiejętność logicznego łączenia faktów i rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze. NIe można odpuszczać i należy szukać nawet niekonwencjonalnych rozwiązań, aby osiągnąć cel.

 • Kompleksowa wiedza

Osoby decydujące się na pracę w cyberbezpieczeństwie nie mogą liczyć na to, że wszystkiego powoli się nauczą. Muszą na wstępie posiadać ugruntowaną wiedzę w wielu obszarach – protokoły bezpieczeństwa, szyfrowanie, budowa sieci, standardy, architektura oprogramowania, budowa i działanie systemów operacyjnych – to najważniejsze z nich.

 • Chęć nieustannego poszerzania wiedzy, czyli rozwój

Specjalista działający w obszarze cyberbezpieczeństwa musi być pasjonatem swojej pracy – śledzić nowe trendy, poszukiwać informacji i nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Musi być ciągle gotowy na rozwój i dynamiczną pracę.

 • Dyspozycyjność

Hakerzy atakują w porę i nie w porę. Specjalista do spraw internetowego bezpieczeństwa nie może oczekiwać, że cyberprzestępcy zrobią sobie przerwę na święta lub wezmą urlop na czas wakacji. Musi liczyć się z tym, że praca może kolidować z jego życiem prywatnym, a nawet potrzebą odpoczynku i snu. Przykładowo, jeśli haker zaatakuje serwety firmy w Boże Narodzenie o 4 rano, należy stawić się na stanowisku bez względu na wszystko.

Działy specjalizacji w cyberbezpieczeństwie

Kariera w sektorze cyberbezpieczeństwa daje wiele możliwości. Specjaliści z tej dziedziny mogą pracować w różnych obszarach. Oto przykładowe zawody z zakresu cyberbezpieczeństwa:

 • Incident Response and Forensic Analysis

To specjaliści, których zadaniem jest monitorowanie systemów i wyłapywanie zagrożeń. Mogą w tym celu wykorzystywać uczenie maszynowe czy systemy korporacyjne SOC.

 • Identity & Access Management

Ten dział obejmuje zarządzanie rolami, dostępem, a także przynależnością do grup, które mogą logować się do programów na różnych poziomach. Dzięki takiej pracy do konkretnych informacji mogą uzyskać dostęp tylko upoważnione osoby.

 • Secure Software Development

To programista mający odpowiednią wiedzę z dziedziny bezpieczeństwa, dzięki czemu wie, jak projektować i implementować aplikacje odporne na ataki i niepowołany dostęp. Jego zadaniem jest również poprawne użycie protokołów bezpieczeństwa w aplikacjach.

 • Secure DevOps

Inżynierowie z tego działu mają za zadanie bezpieczne instalacje oprogramowania, ustawianie firewalli, a niekiedy również kontrolowanie funkcjonowania sprzętowego modułu bezpieczeństwa (HSM)..

 • Penetration Testing

Ten obszar dotyczy testowania systemu pod kątem dziur, np. brak szyfrowania, otwarte porty itp.

Co musi umieć specjalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa?

Im szersza jest wiedza specjalisty do spraw cyberbezpieczeństwa, tym lepiej. Istnieje jednak kilka kluczowych umiejętności, bez których praca na takim stanowisku jest niemożliwa. Oto one:

 • Dobra znajomość języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego to podstawowa umiejętność każdego informatyka. Przydaje się m.in. podczas pisania kodu, a także czytania specjalistycznych artykułów, które z reguły są dostępne wyłącznie w języku angielskim. Znając angielski, inżynier do spraw bezpieczeństwa będzie mógł czerpać wiedzę z różnorodnych stron, forów, blogów, kanałów w mediach społecznościowych itp., gdzie zdobytym doświadczeniem dzielą się koledzy po fachu.

 • Znajomość języków programowania

C, Java, Python, C++, C#, Visual Basic, JavaScript, PHP – języków programowania jest wiele. Choć specjalista do spraw bezpieczeństwa nie zawsze musi być programistą (choć często jest to mile widziane), powinien dobrze znać przynajmniej jeden język programowania i orientować się w innych.

 • Wiedza na temat nowych technologii

To jedna z najważniejszych kompetencji. Najnowsze technologie to chleb powszedni inżynierów z dziedziny bezpieczeństwa, dlatego muszą doskonale się w nich orientować. W szczególności chodzi tu o takie technologie, jak:

 • Chmura

Przenoszenie danych do chmury to już codzienność – korzystają z niej korporacje i mniejsze firmy, a także indywidualni użytkownicy. Z tego względu, ataki na systemy chmurowe są coraz częstsze i ich ochrona stanowi jeden z priorytetów cyberbezpieczeństwa.

 • Technologia szyfrowania

To metoda zabezpieczania informacji przed niepowołanym dostępem. Polega na przekształcaniu danych w taki sposób, że niemożliwe jest ich odczytanie bez posiadania klucza. Ta technologia dotyczy m.in. firm finansowych, agencji rządowych, firm obsługujących karty kredytowe i wielu innych.

 • Sztuczna inteligencja (AI)

Polega na tworzeniu programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem wykorzystują systemy AI do wykrywania wirusów i złośliwego oprogramowania.

 • Uczenie maszynowe (machine learning)

Stanowi obszar sztucznej inteligencji. Obejmuje algorytmy komputerowe, które automatycznie się doskonalą, czyli uczą poprzez własne wyniki. Może być wykorzystywane np. do monitorowania ruchu sieciowego.

 • Internet rzeczy (IoT)

Urządzenia IoT są bardzo przydatne, jednak ich twórcy często zapominają o wykonaniu profesjonalnych testów bezpieczeństwa przed wprowadzeniem ich na rynek. A zagrożenie jest spore – przykładowo, pomyśl, jak wiele informacji może zdobyć inteligentny odkurzacz podłączony do internetu z kamerą, który jest w stanie sporządzić mapę całego domu czy firmy.

Ile zarabia specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa?

Od inżyniera bezpieczeństwa wymaga się wiele, ale z reguły te wymagania są nagrodzone wysokimi zarobkami. Praca w tej branży zwykle oznacza jasną ścieżkę kariery i satysfakcjonującą wypłatę.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń młodszy specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego zarabia około 5840 zł brutto, a specjalista średnio 7730 zł. Najlepsi specjaliści otrzymują ponad 10 330 zł brutto. Najwyższe zarobki otrzymują starsi specjaliści z długoletnim doświadczeniem zawodowym. Ich zarobki mogą sięgać nawet więcej niż 15 210 zł.

Praca w cyberbezpieczeństwie wymaga nie tylko kompetencji, ale też zaangażowania. To ciągły sprawdzian umiejętności, obejmujący sprawdzanie i śledzenie nowych norm, standardów, rodzajów ataków i zagrożeń. Pracując w tym sektorze, można jednak liczyć na wysokie zarobki i pewność zatrudnienia, ponieważ jest to wyjątkowo przyszłościowy, jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów – również wśród kobiet.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?