poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak chronić swoją kamerę internetową?

Jak chronić swoją kamerę internetową?

Jeśli wydaje nam się, że brak kompromitujących danych na dysku komputera i nie wchodzenie na strony erotyczne sprawią, że nie staniemy się ofiarami szantażu lub szpiegowania, jesteśmy w dużym błędzie. Dlaczego? Powód jest całkiem prosty – narzędziem cyberprzestępców może okazać się kamera internetowa umieszczona w naszym laptopie. <!–more-> Komputera używamy w wielu sytuacjach i miejscach – nie zawsze tam, gdzie mamy ochotę być podglądani przez osoby zupełnie obce. Na podglądaniu, oczywiście, często się nie kończy. W grę może wejść żądanie pieniędzy za nieujawnianie intymnych filmików lub zdjęć. Innym rodzajem „zapłaty” jest przesyłanie przestępcom większych ilości tego rodzaju nagrań.
Wiele osób wie o tym zagrożeniu i używa nieestetycznie wyglądającej taśmy klejącej lub plastra, by zasłonić kamerę. Jeśli ktoś jednak dba o wygląd komputera lub często używa kamery, ta metoda zwyczajnie się nie sprawdza.

Jak działa funkcja ochrony kamery internetowej?

Funkcja ochrony kamery internetowej znajduje się w popularnych programach antywirusowych – np. Kaspersky Internet Security 2017, Kaspersky Total Security czy ESET Internet Security 2017. Mogą z niej skorzystać właściciele komputerów z systemem Windows oraz MAC. Oprogramowanie antywirusowe skutecznie blokuje dostęp do kamery internetowej, pytając użytkownika o zgodę nadania danej aplikacji uprawnień do korzystania z kamery internetowej. Tym sposobem jakakolwiek nieuprawniona próba skorzystania z kamery internetowej jest zauważana przez program i może być zablokowana przez użytkownika.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?