niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościSextortion czyli kolejne zagrożenie w sieci

Sextortion czyli kolejne zagrożenie w sieci

Z biegiem czasu przestępstwa znane tylko ze świata rzeczywistego przenoszą się do Internetu. Głównym celem sprawców jest kradzież lub wyłudzanie pieniędzy. Bardzo skutecznie metoda ta działa, gdy w grę wchodzi uzyskanie dostępu do prywatnych danych ofiary – wiadomości e-mail, danych zgromadzonych na dysku, a nawet obrazu i dźwięku z kamery internetowej. Jeśli choć mała część z tych danych będzie miała charakter erotyczny, przestępca po uzyskaniu do nich dostępu może łatwo szantażować nimi swoją ofiarę. Taki rodzaj szantażu to sextortion.

Na czym polega xtortion?

Sprawca przestępstwa, uzyskawszy dostęp do danych o charakterze erotycznym, szantażuje ofiarę grożąc, że opublikuje posiadane informacje. Niekoniecznie chodzi tu o konkretne kwoty. Przestępcy posuwają się nawet do tego, że żądają od ofiary przesłania większej ilości tego rodzaju materiałów.
Przykra prawda jest taka, że na tego rodzaju cyberzagrożenia najczęściej narażone są nastolatki. Eksperymentują z nowymi doświadczeniami, buntują się przeciwko autorytetowi dorosłych i nie zdają sobie sprawy w zagrożeń, jakie mogą czekać w sieci. Wszystko to czyni z nich łatwe ofiary dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców. Obecne badania dowodzą, że nastolatki stanowią 70% ofiar procederu, jakim jest sextortion. Choć w większości są to kobiety, na ryzyko szantażu narażeni są także mężczyźni.
Konsekwencje dla ofiary tego przestępstwa nie kończą się tylko na utracie pieniędzy lub konieczności przesyłania nowych materiałów. Wrażliwe nastolatki takie doświadczenie może łatwo doprowadzić do poważnych urazów psychicznych lub prób samobójczych.

Jak młode osoby mogą unikać cyberzagrożeń?

Zagrożeń czekających w Internecie na młode osoby jest naprawdę sporo, dlatego szczególnie ważna jest edukacja młodych Internautów. Bynajmniej nie chodzi tu tylko o szkołę, gdyż odpowiedzialność za bezpieczeństwo młodzieży w Internecie w dużej mierze spoczywa na rodzicach. Doskonale wiadomo, że rozmowy o seksie i cyberprzestępstwach nie są sprawą łatwą, jednak mogą uchronić dziecko przed konsekwencjami na całe życie. Tematy, które warto poruszyć podczas takiej rozmowy to:

  • Wszystko, co umieszczamy w Internecie może być upublicznione i wykorzystane.
  • Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych.
  • Wyposażmy komputer w dobre oprogramowanie antywirusowe, które ochroni nas przed szpiegowaniem przez niepowołane osoby.

Warto też sprawdzić, czy w szkole dzieci i młodzież są uczone zasad bezpieczeństwa w Internecie. Jeśli tak nie jest, pomysł można podsunąć dyrekcji, wychowawcy klasy lub nauczycielowi informatyki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?