piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyJak dzieci spędzają czas online?

Jak dzieci spędzają czas online?

Najnowszy raport Kaspersky Lab to źródło informacji o tym, jak najmłodsi spędzają czas korzystając z Internetu.

Dzieci w Internecie

KidsOnline1Ten wyjątkowy i przekrojowy raport laboratorium Kaspersky opiera się na danych pochodzących z aktywnych modułów Kontroli rodzicielskiej w rozwiązaniach antywirusowych Kaspersky dla urządzeń Windows i Mac. Podsumowuje on informacje z 12 miesięcy i przedstawia dane o najczęściej odwiedzanych  serwisach internetowych oraz o próbach połączenia się z niedozwolonymi, potencjalnie szkodliwymi dla dzieci stronami www.

Analiza specjalistów Kaspersky wyraźnie wskazuje, że większość swojego czasu online (67%) najmłodsi internauci spędzają korzystając z narzędzi komunikacyjnych, takich jak sieci społecznościowe, poczta elektroniczna lub czaty, daleko w tyle pozostawiając portale z grami (11%) oraz strony zawierające informacje o używkach – alkoholu, narkotykach czy tytoniu (9%). To jednak uśrednione wyniki pochodzące z całego świata – między poszczególnymi krajami występują tu istotne różnice, wynikające przede wszystkim z warunków kulturowych i ekonomicznych.

Bezpieczna komunikacja, granie i ochrona przed szkodliwymi treściami

Internetowe serwisy komunikacyjne najpopularniejsze są wśród dzieci w Meksyku (86%), Rosji, Brazylii i we Włoszech (ponad 70%). Najrzadziej korzystają z nich najmłodsi w Chinach (30%), Niemczech (31%) i Wielkiej Brytanii (32%).

Portale dla graczy online odwiedzają najczęściej młodzi mieszkańcy UK (28%), Niemiec (26%) i Australii (21%). Rzadko korzystają z nich Meksykanie (4%), Włosi (6%) oraz Japończycy (7%). Najwięcej zgłoszeń o wejściach lub próbach wejść na strony z informacjami o używkach odnotowano w Niemczech (23%), Wielkiej Brytanii (25%). Treści dla dorosłych cieszyły się największym zainteresowaniem w Chinach i Japonii, najrzadziej były one wyszukiwane przez młodych Brytyjczyków i Amerykanów (poniżej 1%).

Znaczenie Kontroli rodzicielskiej

Co prawda raport wskazuje na rzadsze niż dotychczas odwiedziny na stronach z treściami dla dorosłych oraz mniejszą liczbę odwiedzin w serwisach umożliwiających komunikację, lecz może to być efekt częstszego wykorzystywania przez dzieci do tych celów urządzeń mobilnych, których badanie nie dotyczy.

Dzieci na całym świecie stają się coraz bardziej samodzielne w Internecie – wybierają muzykę do słuchania, filmy do obejrzenia, dzielą się nimi w sieciach społecznościowych czy instalują na swoim urządzeniu oprogramowanie. Najistotniejsze jednak pozostaje zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa oraz nauczenia ich mądrego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Narzędzia Kontroli rodzicielskiej to świetne wsparcie dla rodziców, lecz niezbędne jest ich połączenie z działaniami opiekunów – edukowaniem, budowaniem zaufania i zachęcania do rozmów najmłodszych internautów.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?