poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak zabezpieczyć laptopa przed podróżą?

Jak zabezpieczyć laptopa przed podróżą?

Grudzień to nie tylko świąteczne zakupy. To także okazja do wyjazdów do rodziny czy na udanego sylwestra. Przyjęło się również, że jest to miesiąc, gdy organizuje się sporo różnego rodzaju szkoleń i konferencji. Wszystko to sprawia, że sporo osób decyduje się na podróże służbowe lub prywatne. Przywykliśmy też do tego, że nasze narzędzia pracy i rozrywki zawsze zabieramy ze sobą. Nie są to tylko smart fony czy tablety, ale również komputery przenośne – netbooki i laptopy. Zazwyczaj trzymamy je w torbach lub plecakach, a wiele osób korzysta z komputera przenośnego w samolocie, pociągu lub autobusie. Niesie to ze sobą ryzyko zgubienia lub utraty laptopa na skutek kradzieży. Jak go zabezpieczyć, by strata była jak najmniej dotkliwa?

Jak zabezpieczyć dane na laptopie?

Dobre zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą powinniśmy rozpocząć od przechowywanych danych. O ile bowiem wartość komputera jesteśmy w stanie oszacować, to dostanie się naszych prywatnych danych w niepowołane ręce może mieć o wiele bardziej przykre konsekwencje. Obecnie przeprowadzone badania dowiodły, że spora część osób, którym skradziono urządzenie mobilne odkryła, że ich dane zostały upublicznione w Internecie. Zapewne nie inaczej jest z przenośnymi komputerami.
Co zatem warto zrobić?

  1. Użyć opcji autolock, która umożliwi dostęp do zawartości laptopa po wpisaniu hasła.
  2. Zaszyfrować dane przy wykorzystaniu funkcji Bitlocker w systemie Windows i FileWault. Warto tu pomyśleć również o zabezpieczeniu dysków zewnętrznych, które zwykle nosimy wraz z komputerem przenośnym.
  3. Zaszyfrować dane możemy również za pomocą dostępnych bezpłatnych programów szyfrujących.
  4. Ważniejsze dane umieścić w chmurze, gdzie będzie do nich dostęp również po utracie komputera. Dobrym pomysłem jest także dbanie o robienie kopii zapasowych zawartości komputera.

Jak zabezpieczyć laptopa oprogramowaniem?

Sporo dostępnych na rynku programów antywirusowych posiada moduł Anti-Theft, który zaoferuje dużo więcej niż zabezpieczenie danych. Taka funkcja zapewni:

  • Lokalizowanie zagubionego lub skradzionego komputera,
  • Wykonanie zdjęć złodziejowi lub nieuczciwemu znalazcy i przesyłanie ich na konto użytkownika utraconego sprzętu,
  • Robienie zrzutów ekranu, na których widać, co złodziej robi na komputerze,
  • Blokowanie dostępu do prywatnych plików i poczty e-mail.

Do utraty komputera przenośnego warto przygotować się już wcześniej. Przechowywanie danych w chmurze, szyfrowanie ważnych i prywatnych plików na komputerze i dysku zewnętrznym oraz program antywirusowy wyposażony w moduł Anti-Theft pozwolą na ograniczenie strat, a przy odrobinie szczęścia, odnalezienie urządzenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?