niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJaki system na smartfony jest bezpieczny?

Jaki system na smartfony jest bezpieczny?

Jednym z kryteriów wyboru nowego smartfona jest to, jaki system operacyjny posiada. Skoro już o systemie mowa, pojawia się też kwestia jego bezpieczeństwa. Najczęściej porównywanymi systemami są IOS i Android. Jak wypadają one pod tym kątem?
Powszechnie mówi się, że osoby posiadające urządzenia mobilne wyposażone w system IOS mogą spać spokojnie. Jest w tym dużo prawdy, ale… Iphone’y stanowią obecnie 12% wszystkich smartfonów na rynku. Dodatkowo ich właściciele dużo częściej korzystają na nich z Internetu niż osoby używające smartfony z Androidem. Nikomu nie trzeba mówić, że korzystanie z Internetu to także robienie zakupów online czy przeprowadzanie operacji bankowych. Wszystko to sprawia, że systemem IOS zaczynają coraz bardziej interesować się cyberprzestępcy.

Czy smartfony z Androidem są narażone na wirusy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca. Dlaczego? Środowisko systemu Androida jest mocno rozdrobnione – na rynku ciągle pojawiają się nowi producenci oferujący nowe urządzenia. Każdy z tych smartfonów może posiadać luki bezpieczeństwa. Wprawdzie Google wciąż tworzy nowe wersje swojego systemu, starając się korzystnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo, jednak jednocześnie umożliwia wprowadzanie modyfikacji samym użytkownikom i producentom urządzeń. W 2015 roku specjaliści z G Data Software odkryli aż 26 modeli smartfonów z systemem Android, w których było preinstalowane oprogramowanie szpiegowskie.

<h2

Niezależnie od tego, czy posiadamy smartfon z systemem Android czy IOS, powinniśmy chronić go przed szkodliwym oprogramowaniem, instalując program antywirusowy na urządzenia mobilne. Ze smartfonów będziemy bowiem korzystać coraz częściej, a cyberprzestępcy swoją aktywność skierują właśnie na urządzenia mobilne. Korzystanie z mobilnych antywirusów to jednak nie wszystko. Jak zwykle, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, czyli rozważnego korzystania z Internetu i nie pobierania aplikacji z niepewnych źródeł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?