poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJewgienij Kaspersky oskarża Microsoft o stosowanie nieuczciwej konkurencji

Jewgienij Kaspersky oskarża Microsoft o stosowanie nieuczciwej konkurencji

Jewgienij Kaspersky oskarża Microsoft o monopolistyczne praktyki i stosowanie nieuczciwej konkurencji. Według niego dowodem na to jest sposób, w jaki Windows Defender został wbudowany w system Windows 10. Na swoim blogu szef Kaspersky Lab stwierdził, że ma dosyć tego rodzaju praktyk. Poinformował także o zgłoszeniu swoich zastrzeżeń do urzędów antymonopolowych zarówno Federacji Rosyjskiej, jak i Unii Europejskiej. Według Kaspersky’ego nie chodzi mu jedynie o oprogramowanie antywirusowe jego firmy, ale także producentów innych programów, którzy są powoli wykluczani z rynku przez Microsoft.

Jak Microsoft wyklucza oprogramowanie innych producentów?

Kaspersky oskarża Microsoft o to, że pod pozorami proponowania bezpieczeństwa i komfortu oferuje użytkownikom własne produkty, które w dodatku nie są wcale lepsze od programów konkurencji. Dlaczego konkurencja okazuje się praktycznie niemożliwa? Powód jest całkiem prosty – programy oferowane przez Microsoft są mocno powiązane z systemem Windows, a stosowane rozwiązania są niedostępne dla pozostałych producentów Ponadto nowe aktualizacje są w stanie odinstalować oprogramowanie innych producentów, zastępując je aplikacjami przygotowanymi przez Microsoft.

Windows 10 i Kaspersky

Producenci oprogramowania antywirusowego szli na kompromis z Microsoftem do czasu pojawienia się systemu Windows 10. Problem wynika stąd, że podczas aktualizacji systemu do Windows 10 obcy program antywirusowy jest automatycznie wykrywany i usuwany. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy użytkownik zaznaczy, iż chce zachować swoje aplikacje.
To nie koniec problemów – Kaspersky podkreśla, że nie podoba mu się sposób, w jaki Microsoft zachęca użytkowników do korzystania z Windows Defendera. Nawet wtedy, gdy użytkownik posiada aktualny program antywirusowy, pojawia się powiadomienie, że Windows Defender jest wyłączony. Jeśli użytkownik zdecyduje się go uruchomić, automatycznie zostanie wyłączony antywirus niezależnego producenta.
Według Jewgienija Kaspersky’ego takie praktyki biorą się stąd, że Microsoft od lat wydaje pieniądze na stworzenie oprogramowania antywirusowego. Niestety, nie sprawdza się ono pod względem skuteczności ani możliwości. Dlatego robione jest wszystko, by Microsoft mógł wprowadzić swoją ochronę antywirusową na rynek przy pomocy wszystkich dostępnych sposobów.

Czego oczekuje Kaspersky od Microsoftu?

Jewgienij Kaspersky przedstawił konkretne działania, jakich oczekiwałby od Microsoftu:

  1. Dostarczanie najnowszych wersji systemu Windows producentom oprogramowania, by mieli czas na dostosowanie do nich swoich produktów,
  2. Jeśli oprogramowanie okazałoby się niekompatybilne z najnowszym systemem, powinien on zasugerować użytkownikowi wersję kompatybilną tego samego producenta,
  3. Windows Defender nie powinien być sugerowany użytkownikom, którzy mają zainstalowane oprogramowanie antywirusowe innych producentów.

Trudno powiedzieć, czy te propozycje przyniosą jakikolwiek skutek, gdy wielu użytkownikom Windowsa nie zależy na posiadaniu niezależnego oprogramowania, a Microsoft nie chce współpracować z jego producentami. Obecnie szala przechyla się zdecydowanie na korzyść Microsoftu. Jak będzie? Czas pokaże.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?