niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPanda SecurityKolejny rekord ilości nowych zagrożeń

Kolejny rekord ilości nowych zagrożeń

Laboratorium Panda Security zaprezentowało najnowszy raport dotyczący cyfrowego bezpieczeństwa i ataków w I kwartale 2015 roku.

Zeszłoroczny rekord pobity

Raport Panda Security podsumowuje i analizuje incydenty bezpieczeństwa do jakich doszło w okresie styczeń – marzec bieżącego roku. Okazuje się, że pobity został kolejny niechlubny rekord – w I kwartale 2015 r. odnotowywano bowiem ponad 225 tysięcy nowych szczepów zagrożeń każdego dnia (w szczytowych momentach było to nawet 500 tysięcy). Oznacza to wzrost o 40% w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 roku. Co więcej, dzienna liczba nowych zagrożeń w I kwartale 2015 roku jest wyższa niż średnia dzienna ilość zagrożeń w całym minionym roku.

Najczęstsze zagrożenia internetowe w I kwartale

Tak jak do tej pory, najpopularniejszym rodzajem szkodliwego oprogramowania są trojany, stanowiące 75,75% wszystkich zagrożeń. To one również są przyczyną większości infekcji (ponad 76%). Specjaliści Panda Security zwracają też jednak uwagę na aktywność ataków o charakterze ransomware, coraz chętniej wykorzystywanych przez cyberprzestępców do wyłudzania danych i pieniędzy od przedsiębiorstw. Innymi często stosowanymi metodami ataków w I kwartale 2015 roku były oszustwa za pośrednictwem sieci społecznościowych. Źródłem infekcji są także programy typu adware i spyware (5,17%), robaki (2,57%) i wirusy (1,68%).

Panda Labs przestrzega również użytkowników urządzeń przenośnych z systemem Android. Rekordowa okazała się też liczba zagrożeń mobilnych skierowanych właśnie do nich, a do ich przeprowadzenia wykorzystywane są zwykle groźne wiadomości SMS.

Gdzie najwięcej zainfekowanych komputerów?

Średnia liczba zainfekowanych komputerów PC na całym świecie wyniosła w analizowanym okresie ponad 36,5%, co oznacza wzrost o ponad 6% w porównaniu do 2014 roku. Najwięcej z nich to urządzenia użytkowników z Chin (48% wszystkich komputerów w tym kraju), za nimi uplasowały się komputery w Turcji (ponad 43%) oraz Peru (ponad 42%). Najmniejszy odsetek zainfekowanych urządzeń odnotowano w krajach europejskich – Norwegii (22%), Danii (ponad 28%) i Finlandii (ponad 28,5%).

 

Źródło: pandasecurity.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?