poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyKolejny rekord w ilości cyberzagrożeń

Kolejny rekord w ilości cyberzagrożeń

W corocznym raporcie specjaliści Kaspersky Lab podsumowali ilość zagrożeń internetowych w 2014 roku.

Miliard zagrożeń więcej

Każdego roku firma Kaspersky Lab przedstawia obliczenia dotyczące ilości i rodzajów szkodliwego oprogramowania, zagrażającego użytkownikom Internetu i ich danym. Raport powstaje na podstawie danych zgromadzonych przez produkty antywirusowe Kaspersky na całym świecie.

Zgodnie z tegorocznymi wynikami, liczba ataków na komputery i urządzenia mobilne osiągnęła rekordowy poziom 6,2 miliardów!

Znaczący wzrost ilości zagrożeń (aż o miliard więcej niż w 2013 roku) dotyczy obu kategorii urządzeń. Kaspersky wskazuje, że 38% użytkowników komputerów i 19% posiadaczy smartfonów lub tabletów z systemem Android zostało dotkniętych atakiem złośliwego programu przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Szczególny wzrost odnotowano w zakresie nowych zagrożeń dla smartfonów i tabletów – pojawiło się ich niemal 300 tys. (prawie 3 razy więcej niż rok wcześniej).

Co ciekawe, na liście państw będących źródłem ataków pojawiły się Niemcy, wypierając z pierwszej trójki Rosję. Nadal jednak rekordowa ilość zagrożeń pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, trzecie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęła Holandia (tak jak w zeszłym roku).

Pieniądze celem cyberprzestępców

W raporcie znalazły się również informacje o najpopularniejszych celach ataków dokonywanych za pomocą szkodliwego oprogramowania. Nie jest zaskoczeniem, że oszuści internetowi chcą przede wszystkim przejąć pieniądze użytkowników, korzystają więc głównie z trojanów bankowych. Jednak w tym roku pojawiły się także ataki dotyczące kradzieży bitcoinów – wirtualnej waluty. Kaspersky informuje, ze w ciągu 2014 roku jego pakiety zabezpieczające przed zagrożeniami zablokowały ponad 2 miliony prób kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Należy tez zwrócić uwagę na to, że 53% ataków na urządzenia mobilne miały na celu finanse ich użytkowników.

 

Źródło: kaspersky.com

 

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?