poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftMicrosoft o zagrożeniach internetowych w Polsce

Microsoft o zagrożeniach internetowych w Polsce

Firma Microsoft opublikowała Security Intelligence Report – zestawienie informacji o zagrożeniach internetowych w 2013 roku.

Na podstawie danych zgromadzonych za pośrednictwem programów zabezpieczających oraz usług Microsoft, stworzony został raport dotyczący ilości i rodzajów zagrożeń, z jakimi mają do czynienia użytkownicy Internetu na całym świecie. To kompleksowe podsumowanie prezentuje informacje o globalnych i lokalnych (z poszczególnych regionów lub krajów) atakach złośliwego oprogramowania w ubiegłym roku.

Aż 20% komputerów zostało zaatakowane!

Zgodnie z raportem, w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku ponad 20% komputerów w Polsce zetknęło się ze szkodliwymi programami (w I kwartale – 21,3%, w II – 21,6%, w III – 21,7%). Wyniki te były zbliżone do średnich globalnych wyników (w I kwartale – 20,5%, w II – 22,4%, w III – 20,2%). Znaczący wzrost aktywności tego typu zagrożeń pojawił się pod koniec roku – w IV kwartale wyniósł już 26,6% (na świecie – 21,6%).

Najczęstsze zagrożenia

Najczęstszym typem zagrożeń, z jakimi spotkali się polscy użytkownicy, są trojany (w czwartym kwartale to niemal 29% wszystkich odnotowanych ataków). Oprócz tego wciąż groźne są robaki (3,9% wszystkich zagrożeń w IV kw. 2013 r.), exploity (ok. 2%), keyloggery (ok. 1,5%) i wirusy (poniżej 1%).

Uwaga na nielegalne programy!

Jak informują specjaliści Microsoft, szczególnie należy wystrzegać się instalowania na swoich urządzeniach nielegalnego oprogramowania, do którego cyberprzestępcy coraz częściej dołączają niebezpieczne trojany – oprogramowanie przekazujące wrażliwe dane lub umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieupoważnione osoby.

Źródło: Microsoft.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?