poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaPinnacle / AvidMniejsza liczba nowych zagrożeń w 2015 roku

Mniejsza liczba nowych zagrożeń w 2015 roku

Kaspersky Lab podsumowało całoroczne dane dotyczące liczby nowych zagrożeń internetowych.

raport-kasperski-2015Spadek średniej ilości nowych złośliwych programów

Zbliżający się koniec roku sprzyja podsumowaniom, również w zakresie bezpieczeństwa internetowego. Eksperci jednego z czołowych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie – Kaspersky Lab – opublikowali informacje dotyczące ilości nowych zagrożeń, z jakimi musiały zmierzyć się ich pakiety zabezpieczające użytkowników domowych i biznesowych.

Tym razem wiadomości są optymistyczne – okazuje się bowiem, że w 2015 roku liczba nowych szkodliwych programów wykrywanych w ciągu jednego dnia spadła o 15 tysięcy w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2014 roku było ich średnio 325 tysięcy, zaś w roku bieżącym – 310 tysięcy.

Eksperci podkreślają, że wynika to przede wszystkim z faktu, że zapotrzebowanie cyberprzestępców na nowe złośliwe oprogramowanie zostało nasycone. W latach 2012 i 2013 nastąpił gwałtowny wzrost liczby nieznanych do tej pory szkodliwych plików – z 200 tysięcy aż do 315 tysięcy każdej doby. W 2014 roku trend ten zaczął stopniowo zwalniać (wykrywano średnio 325 tysięcy nowych zagrożeń dziennie, czyli o 10 tysięcy więcej niż w poprzednim roku). Tym razem jednak po raz pierwszy od długiego czasu mamy do czynienia z wyraźnym ich spadkiem.

Mniej zagrożeń, lecz większa liczba ataków

Specjaliści wskazują także, że spadek liczby nowych zagrożeń jest wynikiem kosztów związanych z kodowaniem nowego złośliwego oprogramowania, jakie muszą ponosić cyberprzestępcy. Prawdopodobnie niejednokrotnie rezygnują oni z tworzenia do tej pory nieznanych, skomplikowanych zagrożeń, zdając sobie sprawę, że równie dobre efekty mogą oni uzyskać dzięki stosowaniu znanych i sprawdzonych sposobów ataków. Wskazywać na to może fakt, że mimo spadku liczby nowych złośliwych programów, w 2015 roku liczba zaatakowanych użytkowników wzrosła o 5%.

Dlatego też miejsce zaawansowanych i skomplikowanych narzędzi kodowania (rootkitów, bootkitów, replikacji wirusów) zajęły tańsze w rozwoju, a nadal skuteczne złośliwe programy. Są to między innymi adware – programy reklamowe, zasadniczo nieszkodliwe, lecz coraz częściej wykorzystywane do ataków. Innym trendem wśród cyberprzestępców jest nielegalne używanie skradzionych lub kupionych certyfikatów dla produktów cyfrowych, które mają oszukać oprogramowanie antywirusowe, podszywając się pod legalne, zaufane i sprawdzone aplikacje instalowane na urządzeniach.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?