poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataZagrożenia internetowe w 2016 roku

Zagrożenia internetowe w 2016 roku

Producent oprogramowania antywirusowego G Data opublikował pierwsze prognozy dotyczące cyberprzestępczości w przyszłym roku.

Coraz bardziej zaawansowane cyberprzestępstwa

prognoza-cyberprzestepczosci-gdataTegoroczne doniesienia dotyczące cyberzagrożeń zdominowały informacje o nowych metodach i nowych celach ataków przestępców. Wśród nich najgłośniejsze stały się wiadomości o sprzedaży fabrycznie nowych smartfonów z już zainstalowanym złośliwym oprogramowaniem oraz cyberatakach na samochody. Niektóre źródła podają, że już nawet połowa internautów stała się ofiarą przestępczości online.

Według prognoz G Data, utrzymany zostanie trend gwałtownego wzrostu technologii związanych z korzystaniem z sieci, a zarazem liczby dotyczących ich ataków. Przedsiębiorcy będą nadal unowocześniać i usprawniać swoje firmy oraz wprowadzać digitalizację procesów produkcyjnych, zaś użytkownicy prywatni będą łączyć z Internetem coraz większą liczbę urządzeń. Działania te mogą mieć niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. A przecież nikt nie jest świadomy tych zmian tak, jak przestępcy internetowi, którzy wciąż poszukują nowych możliwości ataków i oszustw.

Cyberprzestępstwa w 2016 roku

Specjaliści G Data wskazują na najbardziej prawdopodobne kierunki rozwoju cyberprzestępczości w 2016 roku. Są one niezwykle silnie związane z aktualnymi trendami wśród internautów, m.in. coraz większą popularnością Internetu Rzeczy oraz korzystaniem z ogólnodostępnych sieci bezprzewodowych.

Przestępczość przenosi się do Internetu

Nielegalne działania stają się coraz bardziej nieograniczone i przenoszą się z ulic do sieci. Kontakty przestępców, handel narkotykami, bronią, danymi – Internet zapewnia wiele nowych możliwości nie tylko zwykłym użytkownikom, ale również tym, którzy działają niezgodnie z prawem.

Internet Rzeczy na celowniku

Ataki hakerów na samochody, opaski fitness i inne urządzenia stają się codziennością. Wraz z rozwojem Internetu Przedmiotów w domach i firmach, rosną możliwości cyberprzestępców. W 2016 roku będą oni coraz częściej wykorzystywać Internet Rzeczy, szukając luk w zabezpieczeniach, zwłaszcza w celu infiltracji sieci firmowych.

Usługi cyberprzestępców

W sieci zainteresowani nielegalnymi działaniami mogą nie tylko znaleźć wiele informacji i narzędzi ułatwiających ataki i oszustwa internetowe. Eksperci G Data spodziewają się, że wielu cyberprzestępców będzie oferować swoje nielegalne usługi, atakując przedsiębiorstwa, instytucje lub użytkowników prywatnych na zlecenie swoich klientów.

Sieć bezprzewodowa – darmowa lecz niebezpieczna

Bezpłatne sieci bezprzewodowe w miejscach publicznych przyciągają coraz większą ilość użytkowników, ale również przestępców. Podczas łączenia się z Internetem przez darmowy hotspot niczego nieświadomi internauci będą jeszcze częściej tracić swoje najbardziej wrażliwe dane.

 

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?