poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftNajczęściej używane systemy operacyjne

Najczęściej używane systemy operacyjne

Oprogramowanie Windows wciąż niekwestionowanym liderem wśród systemów operacyjnych.

windows7Windows 7 najpopularniejszy na świecie…

Poznaliśmy kolejne, wrześniowe wyniki badań Net Market Share, dotyczące rodzajów systemów operacyjnych wykorzystywanych przez użytkowników komputerów na całym świecie. Nie jest zaskoczeniem wciąż dominująca rola Microsoft Windows (wszystkich wersji), który zainstalowany jest na niemal 92% urządzeń. Wbrew oczekiwaniom, w ciągu ostatniego roku udział systemu Windows na rynku jeszcze się zwiększył (choć jest to wzrost minimalny, o ok. 1%). Na drugim miejscu znalazł się Mac (6,38%), a za nim Linux (1,64%).

Szczegółowe wyniki wskazują również na to, jaką popularnością cieszą się kolejne edycje systemu firmy Microsoft. Najczęściej wybieranym jest (uważany za najbardziej udaną wersję w historii) Windows 7, z którego korzysta 52,71% właścicieli komputerów. Odnotowuje on zresztą zwiększenie liczby użytkowników w stosunku do sierpniowych rezultatów o 1,5%. Wciąż uznaniem i zaufaniem cieszy się Windows XP (choć pozbawiony wsparcia technicznego i łatek bezpieczeństwa) – 23,87%. Kolejne pozycje zajmują: aktualny Windows 8.1 (6,67%) i Windows 8 (5,59%).

… i w Polsce

Z kolei firma Gemius zaprezentowała najnowsze wyniki (z początku października 2014) badań dotyczących rodzajów oprogramowania oraz urządzeń używanych przez polskich internautów. Również one potwierdzają ogromną popularność systemu Windows, choć znacząco mniejszą niż w analizach światowych. Korzysta z niego 84,89% użytkowników łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami.

Jeśli zaś chodzi o najczęściej wybierane wersje systemów operacyjnych, to pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Windows 7, z którego korzysta 48,92% użytkowników. Na kolejnych pozycjach znajdują się Windows XP (16,16%), Android (9,89%), Windows 8.1 (7,36%), Windows 8 (6,11%), Windows Vista (5,36%), iOS (2,64%), Linux (1,19%), Mac OS X (1,12%).

 

Źródło: netmarketshare.com, ranking.pl

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?