poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyNajnowszy raport dotyczący spamu i phishingu

Najnowszy raport dotyczący spamu i phishingu

Laboratorium Kaspersky opublikowało raport dotyczący zagrożeń internetowych w trzecim kwartale 2015 roku.

Mniej spamu – więcej phishingu

raport1Najnowszy raport Kaspersky Lab tym razem przynosi nieco lepsze informacje dotyczące niechcianych wiadomości e-mail. Według analiz specjalistów tej firmy w ciągu III kwartału br. spadł odsetek spamu w globalnym ruchu pocztowym w porównaniu do poprzedzającego kwartału. W okresie sierpień-październik 2015 roku stanowił on 54,2% całego ruchu e-mail, co oznacza zmniejszenie tej liczby o 0,8%. Szczególnie zauważalny był spadek niechcianych i szkodliwych wiadomości po zakończeniu sezonu urlopowego, we wrześniu.

Mniej optymistyczne są dane dotyczące rosnącej liczby metod, z których korzystają cyberprzestępcy, aby oszukać filtry chroniące użytkowników przed niechcianymi i groźnymi wiadomościami. Najnowsza i coraz popularniejsza taktyka phishingowa polega na ukryciu treści wiadomości i fałszywych linków w załączonym do wiadomości dokumencie PDF, co ma na celu ominięcie filtrów antyspamowych.

Oprócz tego wykorzystywano inne, sprawdzone sposoby. Sprzyjał temu zwłaszcza okres wakacyjny – podszywano się wówczas przede wszystkim pod serwisy lotnicze lub hotelowe, ale również banki lub sklepy online, jednocześnie rozsyłając załączniki zawierające złośliwe trojany.

Wyłudzanie poufnych informacji

W trzecim kwartale 2015 roku baza antyphishingowego systemu Kaspersky Lab została poszerzona o kolejnych 839 tysięcy sygnatur. System ten został uaktywniony ponad 36,3 milionów razy na komputerach użytkowników chronionych przez produkty Kaspersky, co oznacza wzrost ilości prób ataków aż o 6 milionów w porównaniu do wcześniejszego kwartału.

Źródła światowego spamu

Najwięcej groźnych wiadomości w III kwartale 2015 roku pochodziło z terytorium Stanów Zjednoczonych (15,34%). Na kolejnym miejscu znalazł się odnotowujący gwałtowny wzrost Wietnam 8,42%), zaś na trzecim, tak jak w poprzednim okresie – Chiny (7,15%). Zajmująca do tej pory drugie miejsce Rosja spadła na czwartą pozycję (5,79%).

Najczęściej atakowanymi byli mieszkańcy Niemiec (18,47%), Brazylii (11,7%) i Rosji (7,56%).

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?