niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataNowy raport G Data o zagrożeniach mobilnych

Nowy raport G Data o zagrożeniach mobilnych

Producent oprogramowania antywirusowego G Data przedstawił raport dotyczący szkodliwego oprogramowania zagrażającego urządzeniom mobilnym w II kwartale 2015 r.

Zagrożenia dla Android nawet na nowych urządzeniach

csm_Infographics_Mobile_MWR_Q2_15_New_Android_Malware_EN_RGB_02f85356bfJuż niemal 2 miliardy ludzi na całym świecie korzysta ze smartfonów i łączy się za ich pomocą z Internetem. Jednak świadomość licznych zagrożeń, m.in. możliwości przekazywania poufnych danych o ich właścicielach osobom niepowołanym, jest nadal zbyt mała. Co więcej, zagrożenia stale zmieniają swój charakter, stają się coraz bardziej zaawansowane i podstępne.

Potwierdzają to specjaliści niemieckiej firmy G Data, którzy w najnowszym raporcie, dotyczącym zagrożeń dla urządzeń mobilnych w drugim kwartale tego roku, przedstawili informacje, że w 26 fabrycznie nowych modelach smartfonów odkryto obecność programów szpiegujących. Prawdopodobnie zostało ono zainstalowane przez osoby pośredniczące w obrocie urządzeniami mobilnymi, którzy modyfikując oryginalne oprogramowanie chcieli nielegalnie uzyskać prywatne dane użytkowników lub atakować ich reklamami.

Rekordowa ilość zagrożeń dla urządzeń mobilnych

Eksperci G Data podkreślają również, że wciąż gwałtownie rośnie liczba nowych zagrożeń dla urządzeń przenośnych z najpopularniejszym systemem Android. W II kwartale roku przeanalizowano 6100 próbek szkodliwego oprogramowania każdego dnia. W porównaniu do wcześniejszego okresu stanowi to wzrost o niemal 25%, w pierwszym kwartale odnotowywano ich bowiem mniej niż 4900.

Pierwsze półrocze okazało się również rekordowym okresem pod względem ilości złośliwego oprogramowania dla Android. W ciągu tych 6 miesięcy odkryto ponad 1 milion nowych próbek. Dla porównania – jest to prawie tyle nowych zagrożeń, ile odnotowano w całym 2013 roku.

Bezpieczeństwo smartfonów i tabletów w przyszłości

W raporcie znalazły się również prognozy dotyczące bezpieczeństwa urządzeń mobilnych w najbliższej przyszłości. G Data szacuje, że do końca tego roku przekroczona zostanie kolejna bariera 2 milionów nowych szkodliwych programów, zaś zagrożenia staną się jeszcze bardziej wyrafinowane i podstępne, a co za tym idzie – bardziej niebezpieczne i trudniejsze do wykrycia i zwalczania.

 

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?