niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyOchrona dzieci online

Ochrona dzieci online

Najnowsze badanie Kaspersky Lab ujawnia, że rodzice wciąż niedostatecznie dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas korzystania z sieci.

Większa świadomość istnienia zagrożeń internetowych wobec dzieci

To już kolejne w ostatnim czasie badanie dotyczące ochrony dzieci podczas korzystania z Internetu. Tym razem analizą zachowań rodziców, czuwających nad bezpieczeństwem swoich pociech, zajęło się laboratorium Kaspersky.

Wyniki badań jednoznacznie wskazały, że pomimo coraz większej świadomości rodziców dotyczących zagrożeń internetowych dla najmłodszych, nadal wielu z nich nie podejmuje żadnych kroków mających na celu zwiększenie ostrożności dzieci, niepodejmowanie przez nie ryzykownych zachowań oraz skuteczne ograniczenie ich dostępu do niewłaściwych informacji.

Już ponad połowa opiekunów (52%) zdaje sobie sprawę z tego, że stale wzrasta liczba zagrożeń skierowanych wobec małoletnich – od cyberprzemocy do nieodpowiednich treści. Co więcej, aż 22% z ankietowanych dorosłych było świadkami napotkania przez ich dzieci rzeczywistych niebezpieczeństw – chodzi tu nie tylko o przeglądanie nieodpowiednich stron internetowych, ale również cyberprzemoc lub niebezpieczne kontakty z obcymi. Większość rodziców (53%) przyznaje również, że obawia się o wpływ aktywności online na zdrowie lub samopoczucie najmłodszych.

Niewystarczająca ochrona najmłodszych online

Co ciekawe, mimo że większość rodziców wie o wzroście liczby zagrożeń online dla dzieci oraz 31% opiekunów jest przeświadczonych o tym, że nie ma kontroli nad zachowaniem dzieci online, to aż 61% z nich nie prowadzi nawet rozmów ze swoimi podopiecznymi o zagrożeniach jakie czyhają na nich w Internecie.

Najczęstszymi środkami bezpieczeństwa podejmowanymi przez opiekunów są takie, które przez specjalistów określane są jako nieskuteczne lub przeprowadzane zbyt późno, by zapobiec wyrządzeniu szkód. Mowa tu zwłaszcza o ograniczaniu czasu korzystania z Internetu (37%), nadzorowi (34%), sprawdzaniu historii przeglądania (28%) czy dołączeniu do znajomych dziecka na portalach społecznościowych (22%). Jedynie 24% rodziców zdecydowało się na zainstalowanie specjalistycznego oprogramowania kontroli rodzicielskiej, zaś 15% na blokowanie szkodliwych stron www przez ISP.

Aż 20% dorosłych opiekunów nie podejmuje jednak żadnych kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci online.

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?