niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyBezpieczeństwo komunikacji online

Bezpieczeństwo komunikacji online

Kaspersky Lab opublikowało raport dotyczący zaufania Internautów do różnych sposobów komunikacji online.

Komunikacja internetowa – nie ufamy…

callsNajnowsza ankieta laboratorium Kaspersky i B2B International skoncentrowała się na komunikacji online. Najważniejszym wnioskiem jaki można wysnuć z badania, jest brak zaufania i przekonanie o niewłaściwym zabezpieczeniu tego kanału porozumiewania się. Jednak mimo to większość użytkowników nadal regularnie korzysta z tej metody komunikacji, również do przekazywania poufnych, najbardziej wrażliwych danych.

Zgodnie z rezultatami ankiety za najniebezpieczniejsze i najbardziej zawodne Internauci uznali multimedialne komunikatory umożliwiające przesyłanie zdjęć – aż 70% z nich postrzega je za niewystarczająco bezpieczne. Tuż za nimi, z wynikiem 62%, uplasowały się Mobile Instant Messengers (MIM) – komunikatory umożliwiające kontakt w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń mobilnych (w tym komunikatory serwisów społecznościowych). Internauci nie ufają także telefonii online VoIP (61% z nich) oraz wideo czatom (60%).

… lecz korzystamy

Jednocześnie jednak respondenci przyznają, że nadal często korzystają z komunikacji internetowej. 37% z nich przyznaje, że używa do porozumiewania się z innymi osobami serwisów społecznościowych, 25% – komunikatorów mobilnych, zaś 15% – telefonicznych połączeń internetowych.

Co ciekawe, z połączeń głosowych za pośrednictwem sieci częściej korzystają mężczyźni (17%) niż kobiety (14%), podczas gdy kobiety częściej komunikują się za pomocą portali społecznościowych (41%, mężczyźni – 35%). Uczestnicy ankiety przyznają również, że narzędzia komunikacji stosują nie tylko w domu, ale również w miejscach publicznych, w pracy oraz w czasie podróży.

Mimo przeświadczenia o niebezpieczeństwie związanym z komunikacją internetową, 17% badanych przyznało, że przynajmniej raz podzieliło się prywatnymi zdjęciami lub filmami wideo. Najczęściej pliki o charakterze poufnym przesyłają najmłodsi użytkownicy – do 24 roku życia. Aż 35% respondentów stwierdziło natomiast, że wymienia prywatne informacje za pośrednictwem wszelkich dostępnych komunikatorów, zaś 13% z nich, że są gotowi do użycia wszelkich dostępnych urządzeń do tego celu. Jedynie 28% badanych potwierdziło, że nie porusza osobistych, poufnych tematów online.

 

Źródło: kaspersky.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?