poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaSymantec / NortonPolacy niewystarczająco dbają o swoje bezpieczeństwo w Internecie

Polacy niewystarczająco dbają o swoje bezpieczeństwo w Internecie

Firma Symantec, producent oprogramowania antywirusowego Norton, opublikowała najnowszy raport dotyczący zagrożeń internetowych i ryzykownych zachowań internautów na całym świecie.

Opiera się on na badaniach przeprowadzonych w 24 krajach wśród ponad 13 tys. dorosłych użytkowników Internetu. Swym zasięgiem objęły również Polskę.

norton-raport-by-symantacZgodnie z wynikami „Raportu Norton 2013” w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 40% polskich internautów padło ofiarą działań cyberprzestępców. W ciągu roku liczba poszkodowanych wyniosła 6 milionów. Szczególnie narażeni na ataki okazali się być przedstawiciele pokolenia Y – doskonale radzący sobie z nowymi technologiami, korzystający bez ograniczeń z Internetu, dla których aktywność w sieci jest ważnym elementem życia. Wśród nich bowiem jest największy odsetek ofiar cyberprzestępców – 70%.

Zagrożenia bezpieczeństwa są tym większe, że Polacy wciąż podejmują ryzykowne zachowania podczas korzystania z Internetu. Między innymi swobodnie używają służbowych urządzeń do prywatnych celów – korzystania z serwisów społecznościowych (28%), prywatnej poczty (46%), przechowywania osobistych danych (23%). 59% ankietowanych łączy się z Internetem przez publiczne lub niezabezpieczone sieci Wi-Fi, z czego aż 44% korzysta wówczas z portali społecznościowych, 34% z poczty elektronicznej, 28% z zakupów online i 27% z bankowości.

W związku z coraz większą popularnością urządzeń mobilnych rośnie także liczba ataków na ich użytkowników. W ciągu ostatnich 12 miesięcy już 36% z nich padło ofiarą cyberprzestępców. Niezwykle niska jest również świadomość konieczności zapewnienia odpowiedniej ochrony tego typu urządzeń. Zaledwie 59% użytkowników zdaje sobie sprawę z istnienia oprogramowania zabezpieczającego tablety i smartfony.  50% właścicieli tabletów i jedynie 28% właścicieli smartfonów zainstalowało podstawowy bezpłatny program antywirusowy.

 

 

Źródło: Symantec

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?