poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyRaport o zagrożeniach internetowych Kaspersky Lab

Raport o zagrożeniach internetowych Kaspersky Lab

Laboratorium Kaspersky opublikowało raport dotyczący cyberzagrożeń w drugim kwartale 2015 roku.

Cyberzagrożenia w II kwartale 2015 roku

kaspersky-raport2Najnowszy raport Kaspersky Lab przynosi szczegółowe informacje dotyczące kluczowych incydentów bezpieczeństwa oraz liczby zagrożeń internetowych w drugim kwartale 2015 roku. Zgodnie z danymi zestawionymi przez specjalistów Kaspersky aż 51% ataków zablokowanych przez produkty tej firmy przeprowadzonych zostało z terytorium Rosji. Na tej niechlubnej liście znalazły się również Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Francja.

W tym okresie wykryto i zablokowano w sumie 379,9 milionów ataków na całym świecie, co stanowi spadek o 19% w stosunku do wcześniejszego kwartału. Statystycznie prawie 24% wszystkich użytkowników Internetu co najmniej raz stało się ofiarą działań cyberprzestępców (o 2,4% mniej niż w I kw. 2015 r.).

Wzrasta ilość zagrożeń mobilnych

Raport przyniósł jednak również niepokojące informacje o wzroście ilości zagrożeń mających na celu ataki na urządzenia mobilne. W II kwartale 2015 r. pojawiło się bowiem aż 291800 nowych szkodliwych programów, co stanowi niemal trzykrotny wzrost ich liczby w stosunku do poprzedniego kwartału. Co więcej, aż siedmiokrotnie wzrosła ilość pakietów instalacyjnych mobilnego złośliwego oprogramowania (do 1 miliona).

Głównym celem ataków nadal pozostała bankowość mobilna, a zwłaszcza działania dążące do przejęcia danych do logowania.

Ataki finansowe na Internautów

W analizowanym okresie odnotowano także prawie 6 milionów prób ataków szkodliwego oprogramowania mających na celu kradzież pieniędzy z bankowości online, co jednak oznacza spadek o ok. 800 tysięcy w porównaniu do I kwartału 2015 roku. Ich celem są zwłaszcza mieszkańcy Singapuru, Szwajcarii, Brazylii, Australii i Hong Kongu – obszarów rozwiniętych technologicznie i zwracających szczególną uwagę cyberprzestępców.

Ukierunkowane ataki

Na mapie cyberzagrożeń coraz większe znaczenie odgrywają także wyspecjalizowane, ukierunkowane ataki, których ofiary to najczęściej agencje rządowe czy międzynarodowe agencje reklamowe. Przestępcy częściej atakują również małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza z branży chemicznej, nanotechnologicznej, budowlanej oraz środki masowego przekazu.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?