poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataRekordowa liczba nowych zagrożeń w 2014 r.

Rekordowa liczba nowych zagrożeń w 2014 r.

Eksperci G Data opublikowali raport dotyczący zagrożeń internetowych w drugiej połowie 2014 roku.

6 milionów nowych rodzajów zagrożeń

Laboratorium G Data przedstawiło wyniki podsumowań dotyczących ilości i rodzajów najczęściej występujących zagrożeń w II połowie oraz w całym minionym roku. Zgodnie z przytaczanym raportem, w 2014 roku zarejestrowano rekordową liczbę niemal 6 milionów nowych szczepów szkodliwych programów, atakujących użytkowników urządzeń połączonych z Internetem oraz ich najcenniejsze dane. Nowe zagrożenia pojawiły się zwłaszcza w II połowie ubiegłego roku (ok. 4 milionów), co oznacza, że w ciągu tych 6 miesięcy (od lipca do grudnia 2014) było ich więcej niż w całym 2013 roku (odnotowano wówczas 3,4 miliona)! Ta rekordowa liczba złośliwego oprogramowania w 2014 roku to gwałtowny, prawie osiemdziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z całkowitą ilością nowych zagrożeń w roku poprzednim.

Żeby jeszcze lepiej zobrazować skalę niebezpieczeństwa, specjaliści G Data obliczyli, że statystycznie w II połowie 2014 roku nowe zagrożenie było wykrywane co 3,75 sekundy!

Wzrost liczby ataków bankowych

Nie jest też zaskoczeniem główny cel ataków cyberprzestępców – uzyskanie dostępu do pieniędzy użytkowników. Najczęściej wykorzystywane są do tego trojany bankowe, których ilość wzrosła w 2014 roku aż o 44,5%. Eksperci poinformowali również, że najczęściej na celowniku znajdowały się finanse Amerykanów (na 1. miejscu znaleźli się klienci Bank Of America), Kanadyjczyków oraz Brytyjczyków – to oni byli ofiarami ponad 70% ataków na całym świecie. W II połowie roku odnotowano jednak wyraźny wzrost liczby rosyjskich użytkowników bankowości online, którzy także narażeni byli na utratę swoich pieniędzy zgromadzonych na kontach internetowych.

W raporcie G Data, oprócz wyjątkowej aktywności trojanów bankowych, zwrócono uwagę na coraz częstszą szkodliwą działalność adware. Ten typ stanowi już prawie 1/3 nowych zagrożeń wykrytych w 2014 roku i stanowi najszybciej rozrastający się szczep zagrażający bezpieczeństwu użytkowników. Niechlubne trzecie miejsce w tym rankingu zajmują rootkity.

 

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?