środa, 21 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościRekordowy okup dla hakerów

Rekordowy okup dla hakerów

Valley College, popularna uczelnia znajdująca się w Los Angeles kilka dni temu odzyskała swoje dane dzięki wpłaceniu 28 tysięcy dolarów haraczu dla hakerów. Szkoła poddała się szantażystom 6 stycznia, czyli ostatniego terminu narzuconego przez złodziei, powołując się na ekspertów, którzy stwierdzili, że jest wysokie prawdopodobieństwo zwrócenia informacji dzięki wpłaceniu pieniędzy.
Dyrektor szkoły Francisco Rodriguez w oświadczeniu prasowym dla LA Times poinformował, że niewpłacenie okupu poskutkowałoby trwałym utraceniem danych. Cyberprzestępcy po otrzymaniu haraczu podali klucz, który pomyślnie odblokowywał pliki.
Władze szkoły wypowiedziały się na ten temat następująco:
„Odblokowanie setek tysięcy plików potrwa długo, ale jak na razie klucz zadziałał przy każdym z zaszyfrowanych zasobów”

Rekordowy haracz

Valley College pobił rekord ustalony w 2016 roku przez Uniwersytet w Calgary, który zapłacił cyberprzestępcom 16 tysięcy dolarów za klucz do odszyfrowania danych.

Warto zatem tworzyć kopie bezpieczeństwa, aby nie ponosić strat w wyniku działania hakerów. Powinni o tym pamiętać zarówno użytkownicy domowi, jak i firmy, instytucje czy uczelnie. Niezwykle ważne jest także posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego i stałe aktualizowanie systemu. W ten sposób skutecznie można ograniczyć działanie twórców ransomware i innego złośliwego oprogramowania. Płacenie okupu to ostateczność, która dodatkowo zachęca przestępców do dalszego działania i udoskonalania tego typu programów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?