piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościSmartfon bezpieczny na imprezie

Smartfon bezpieczny na imprezie

Wiele osób lubi co jakiś czas uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach – koncertach, festiwalach, festynach i innych wydarzeniach. Gdy myślimy o naszym bezpieczeństwie, na pierwszy plan wysuwa się myśl, że stracimy pieniądze. Rzadko kiedy pamiętamy natomiast o bezpieczeństwie naszych urządzeń mobilnych, które często zabieramy na tego typu okazje, by zrobić zdjęcia, nagrać filmiki czy na świeżo podzielić się wrażeniami na Facebooku. Warto zatem nie tylko zwrócić uwagę na naszą torebkę, plecak czy portfel, ale także smartfon lub tablet.

Przed jakimi zagrożeniami warto zabezpieczyć smartfona?

Jednym z częściej spotykanych zagrożeń podczas imprez masowych jest kradzież smartfona. W tłumie podekscytowanych, często przepychających się ludzi łatwo stać się ofiarą kieszonkowca. Smartfon możemy także zgubić, a nie każdy znalazca będzie na tyle uczciwy, by skontaktować się z właścicielem urządzenia mobilnego. Niezwykle ważne jest, by przed wyruszeniem na imprezę zainstalować w telefonie oprogramowanie, które umożliwi nam działanie podczas kradzieży. Programy antywirusowe na smartfony często posiadają funkcję Anti-Theft, dzięki której łatwo zablokujemy skradziony lub zagubiony smartfon, ustalimy jego lokalizację, a w razie potrzeby wykasujemy nasze dane. Działania takie mogą przyczynić się do szczęśliwego odnalezienia naszego smartfona. Sprawią również, że nikt niepowołany nie wykorzysta naszych poufnych danych. Gdy stwierdzimy, że nie mamy naszego smartfona, musimy także powiadomić operatora o fakcie kradzieży lub zagubienia aparatu. Nie dajmy się również oszukać serwisom oferującym możliwość lokalizacji urządzenia przez wpisanie numeru telefonu. Jest to oszustwo mające na celu zamówienie przez osobę zainteresowaną wysoko płatnej subskrypcji SMS. Pamiętajmy, że namierzyć telefon może jedynie operator lub policja. Dlatego tak ważne jest pomyślenie o właściwym zabezpieczeniu naszego aparatu odpowiednim programem – np. Norton Mobile Security, AVG Antivirus czy Kaspersky Internet Security. Programy te można nabyć za niewielką kwotę, a dzięki nim odnalezienie smartfona lub zabezpieczenie danych okaże się sporą oszczędnością. Większość mobilnych antywirusów to wydatek rzędu 20-40 zł. A ile wydamy, kupując nowego smartfona lub tracąc cenne dane?
Kradzież lub zagubienie smartfona to oczywiście nie jedyne niebezpieczeństwo, na jakie możemy się natknąć na koncercie, festiwalu lub festynie.

Uważajmy na sensacyjne wiadomości

Cyberprzestępcy mogą podawać się za organizatorów imprezy lub osoby dobrze poinformowane. Za granicą zdarzały się sytuacje, w których na Facebooku pojawiały się fałszywe wiadomości o zagrożeniu terrorystycznym. Jak wszystko inne, tak i tego rodzaju incydenty mogą wkrótce wydarzyć się w Polsce. Wówczas nie trudno o wybuch paniki lub niepotrzebną akcję służb mundurowych.
Sensacyjne wiadomości mogą też dotyczyć okazji dostępnych na imprezie lub innych wydarzeń dodatkowych. Warto uważać na wszelkiego rodzaju linki i fałszywe systemy uwierzytelniające – ich celem jest zazwyczaj phishing, czyli kradzież danych finansowych lub osobowych.

Antywirus na urządzenia mobilne ochroni nasz smartfon na imprezie

Na wszelkie opisane niebezpieczeństwa dobrym lekarstwem okaże się aktualny program antywirusowy na urządzenia mobilne. Nie tylko zadziała on podczas zagubienia lub kradzieży telefonu, ale także zapobiegnie wyciekowi danych lub zainstalowaniu na smartfonie szkodliwego oprogramowania. Jeśli zatem myślimy o wybraniu się na nasz ulubiony koncert, zainwestujmy niewielką kwotę w ochronę smartfona. Oszczędzimy nie tylko nerwy, ale i pieniądze.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?