poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskySpam i ataki finansowe w 2014 roku według Kaspersky Lab

Spam i ataki finansowe w 2014 roku według Kaspersky Lab

Laboratorium Kaspersky podsumowało dane dotyczące spamu w 2014 roku.

Coraz mniej spamu

kaspersky-raportsEksperci z zakresu bezpieczeństwa internetowego firmy Kaspersky przedstawili analizę aktywności spamerów i dane dotyczące ilości niepożądanych e-maili w 2014 roku. Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami spam stanowił niemal 67% wszystkich przesyłanych wiadomości na świecie. Oznacza to jednak spadek ich liczby w porównaniu do wcześniejszego roku o 2,8%. Specjaliści tłumaczą to zjawisko migracją działań reklamowych i marketingowych dotyczących produktów i usług do działających zgodnie z prawem, legalnych i bardziej efektywnych platform. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że poziom ilości spamu konsekwentnie spada od 2009 roku, kiedy odnotowano jego rekord – 85,2%.

Co ciekawe zdetronizowany został do niedawna niekwestionowany lider wśród największych światowych źródeł spamu – Chiny, które spadły na trzecią pozycję w tym niechlubnym rankingu (to stamtąd pochodzi ok. 5,5% globalnego spamu). Tym razem wyprzedziły je Stany Zjednoczone – 16,71% oraz Rosja – 5,93%. Zaś najczęstszymi celami ataków wykorzystujących niechciane maile są użytkownicy z USA (9,8%), Wielkiej Brytanii (9,63%) oraz Niemiec (9,22%).

Phishing a spam

Już czwarty rok z rzędu najważniejszym celem ataków wykorzystujących spam są dane finansowe. Cyberprzestępcy do niechcianych wiadomości mailowych dołączają specjalnie zaprojektowane złośliwe oprogramowanie (najczęściej trojany), którego zadaniem jest przejęcie najbardziej wrażliwych danych adresatów – loginów, haseł lub innych prywatnych informacji. Ich zdobycie umożliwia dostęp do rachunków bankowych czy kart kredytowych, a co za tym idzie – kradzież pieniędzy.

W 2014 roku oprogramowanie antywirusowe Kaspersky odnotowało ataki phishingowe w niemal wszystkich krajach na świecie. Największa ilość użytkowników została zaatakowana w Brazylii (27,47%), natomiast w Rosji wśród wszystkich niechcianych wiadomości pojawiło się najwięcej tych, które mają na celu atak phishingowy – ponad 17%.

Spamerzy najczęściej podszywali się w e-mailach pod doskonale znane globalne marki – Yahoo, Facebook oraz Google. Do swych działań wykorzystywali także bieżące wydarzenia, wywołując zaciekawienie lub obawy wśród internautów oraz prowokując do otwarcia wiadomości lub jej załącznika zawierającego groźną treść. W 2014 roku były to przede wszystkim informacje o zakażeniach wirusem Ebola, sytuacji na Ukrainie, śmierci Nelsona Mandeli, Igrzysk Olimpijskich w Soczi oraz Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Mobile spam

Eksperci wskazuje również na wzrost zagrożeń związanych ze spamem dla użytkowników urządzeń mobilnych, coraz częściej znajdujących się na celowniku cyberprzestępców. Wykorzystują oni wiadomości imitujące powiadomienia aplikacji mobilnych (np. WhatsApp i Viber) m. in. o synchronizacji danych, które nie wzbudzają podejrzeń i są uznawane za bezpieczne.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?