niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyWięcej zagrożeń finansowych online

Więcej zagrożeń finansowych online

Z raportu Kaspersky Lab wynika, że rośnie ilość skutecznych cyberataków finansowych na użytkowników online.

Próby wyłudzeń danych finansowych online

wyludzeniaOstatnie badania Kaspersky Lab oraz B2B International wskazują na rosnącą siłę internetowych zagrożeń finansowych  – użytkownicy jeszcze częściej muszą mierzyć się z coraz większą ich ilością oraz coraz bardziej zróżnicowanymi metodami ataków, mającymi na celu przejęcie ich najcenniejszych danych oraz pieniędzy. Oprócz tradycyjnych już sposobów wciąż pojawiają się nowe, bardziej podstępne i trudniejsze do wykrycia. O ile ataki na organizacje czy instytucje finansowe są nadal dość rzadkie i wymagające bardziej zaawansowanych środków, to próby wyłudzeń i oszustw skierowanych do użytkowników indywidualnych stają się powszechne.

Z raportu Kaspersky wynika, że w ciągu 12-miesiecznego okresu badania niemal połowa Internautów (48%) zetknęła się ze skierowanymi wobec nich próbami oszustw i wyłudzeń, skłaniających ich do ujawnienia poufnych danych finansowych. Najczęstszymi sposobami wykorzystywanymi przez cyberprzestępców było przesyłanie fałszywych wiadomości e-mail, podszywających się pod banki (22%) lub sieci sprzedaży (15%), a także tworzenie groźnych stron internetowych podstępnie wabiących użytkowników (11%). Zarówno maile, jak i niebezpieczne witryny miały na celu wyłudzenie danych niezbędnych do logowania w bankowości internetowej lub innych wrażliwych danych finansowych.

Straty finansowe Internautów

Jednocześnie z raportu wynika, że aż 11% Internautów doświadczyło skutecznych ataków finansowych. 6% ankietowanych straciło pieniądze wskutek oszustw online, 4% padło ofiarami wycieków wrażliwych danych lub kradzieży danych organizacji finansowych, zaś 3% utraciło Bitcoiny.

Wskutek kradzieży online, użytkownicy stracili średnio 283 dolary. 22% z nich poniosło jednak znaczącą utratę środków powyżej 1000 dolarów. Tylko nieco ponad połowie (54%) z nich udało się odzyskać wszystkie skradzione pieniądze, 23% nie odzyskało jednak niczego.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?