poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyGroźniejszy spam w I kwartale 2016 roku

Groźniejszy spam w I kwartale 2016 roku

Najnowszy raport Kaspersky Lab wskazuje na większe zagrożenie ze strony spamu i wiadomości phishingowych w pierwszym kwartale 2016 roku.

Spam – rzadszy, lecz bardziej złośliwy

feat_kaspersky-anti-spam-FBOd 2012 roku poziom spamu w globalnym ruchu pocztowym stale maleje. Niepokojące informacje przynosi jednak najnowszy raport Kaspersky Lab, który wyraźnie wskazuje, że mimo dalszego spadku ilości spamu, staje się on bardziej groźny niż do tej pory. Zgodnie z raportem specjalistów laboratorium Kaspersky w I kwartale 2016 roku niechciane wiadomości stanowiły 56,3% globalnego przepływu poczty elektronicznej. Oznacza to spadek o prawie 3% w porównaniu do tego samego okresu w 2015 roku. Jednocześnie jednak odnotowano ponad 3 razy więcej e-maili ze szkodliwymi załącznikami niż w analogiczny okresie w 2015 roku. Co więcej, produkty z rodziny Kaspersky zapobiegły w marcu niemal 23 tysiącom prób zainfekowania urządzeń użytkowników, co stanowi niemal dwukrotność ilości prób ataków podejmowanych w lutym. W badanym okresie pojawiła się również znacząco większa ilość ataków ransomware, przeprowadzanych za pomocą zainfekowanych załączników do e-maili.

Światowe źródła spamu

Największym źródłem spamu pozostały Stany Zjednoczone. Z jego terytorium wysłano 12,43% wszystkich niechcianych wiadomości e-mail na świecie. Inne duże źródła spamu to Wietnam (drugie miejsce z 10,3%) i Indie (6,16%). Rok wcześniej drugie i trzecie miejsca były w posiadaniu Rosji (7,3%) i Ukrainy (5,6%).

Potencjalnymi ofiarami groźnego spamu są przede wszystkim mieszkańcy Niemiec (18,9%) – to do nich kierowano najwięcej złośliwych maili zablokowanych przez produkty Kaspersky. Za nimi znalazły się Chiny (9,43%), Brazylia (7,35%). Czołówka najbardziej atakowanych krajów w 2015 roku to z kolei Wielka Brytania (7,8%), Brazylia (7,4%) i USA (7,2%).

Ponad 80% wiadomości spamowych w badanym okresie miały bardzo małe rozmiary – do 2 kB. Takie małe wiadomości są wyjątkowo wygodne dla cyberprzestępców i łatwiejsze w obsłudze masowych wysyłek.

W analizowanym kwartale oszuści próbowali zyskać zainteresowanie i zachęcić użytkowników do otwierania złośliwych plików tematami związanymi z terroryzmem, m.in. przekonywali, że w załączniku znajduje się nowa aplikacja mobilna umożliwiająca wykrywanie ładunków wybuchowych. W zamian jednak za to użytkownicy instalowali na swoich urządzeniach trojany mające na celu przejęcie danych osobowych i instalację innych złośliwych programów.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?