niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetZagrożenia internetowe a dzieci – raport ESET

Zagrożenia internetowe a dzieci – raport ESET

Firma ESET opublikowała wyniki badania dotyczącego wiedzy rodziców na temat bezpieczeństwa najmłodszych w sieci.

Dzieci zagrożone prześladowaniem internetowym

eset-raportRaport ESET opiera się na badaniu zrealizowanym w Wielkiej Brytanii na próbie niemal 1000 osób – rodziców i dziadków sprawujących opiekę nad dziećmi korzystającymi z Internetu. Skupia się on przede wszystkim na wiedzy dorosłych na temat bezpieczeństwa ich pociech oraz zagrożeń z jakimi spotkały się one podczas przeglądania stron www, serwisów społecznościowych, komunikatorów itp.

Zgodnie z wynikami ankiety aż 54% rodziców nie wie, czy ich dziecko było ofiarą prześladowania (np. zastraszania lub grożenia) w Internecie, zarówno za pośrednictwem komputerów PC, jak i smartfonów lub tabletów. Tymczasem statystyki wyraźnie wskazują na to, jak ten problem jest poważny i powszechny. W Wielkiej Brytanii w 2014 roku aż 45 tys. niepełnoletnich skorzystało z linii Childline – telefonu zaufania dla dzieci, które spotkały się z przypadkami prześladowań za pośrednictwem Internetu.

Właściwa reakcja opiekunów

Badania niestety pokazują także dużą bezradność rodziców – 52% z nich nie wie jak zareagować na przypadki prześladowań swoich dzieci. 70% rodziców próbowałoby skontaktować się z administratorami strony, gdzie pojawiły się przypadki nękania lub gróźb, 45% zgłosiłoby problem w szkole, do której uczęszcza dziecko. Co zaskakujące aż 38% próbowałoby także skontaktować się z prześladowcą.

Jak skutecznie ochronić najmłodszych?

Rodzice często nie wiedzą również jak zapobiegać tym groźnym dla najmłodszych sytuacjom. Firma ESET przygotowała dla nich osiem zasad bezpieczeństwa, które przedstawiamy poniżej.

Osiem zasad bezpieczeństwa ESET dla rodziców

  • Porozmawiaj z dzieckiem na temat prywatności w sieci – dziecko nigdy nie powinno podawać swoich danych osobowych nieznajomym w Internecie i w sieciach społecznościowych.
  • Bądź czujny i monitoruj aktywność dziecka w sieci: ustaw hasło i pozwól dziecku na surfowanie w Internecie w czasie, gdy możesz kontrolować jego aktywność online. Ustal jasne zasady dotyczące korzystania z komputera.
  • Naucz dziecko dbać o swoją prywatność w portalach społecznościowych. Jeśli Twoja pociecha korzysta z Facebooka zadbaj, by informacje, które publikuje w sieci były dostępne wyłącznie dla znajomych. Kontroluj również samą listę znajomych – podejrzenia powinny wzbudzać osoby sporo starsze od dziecka. Uczul pociechę, że nawet w takich miejscach jak Facebook może czyhać na nie złośliwe oprogramowanie, które potrafią infekować komputer tak samo, jak robiły to lata temu wirusy przenoszone na dyskietkach. Pamiętaj, że wiele aplikacji żąda od użytkownika udostępnienia prywatnych danych – naucz dziecko, aby unikało takich programów.
  • Nie pozwól, by twoje dziecko udostępniało posty w mediach społecznościowych dla wszystkich – wtedy nie możesz kontrolować rozprzestrzeniania udostępnionych informacji np. na temat waszego rodzinnego wypadu nad Bałtyk.
  • Informacje zamieszczane w Internecie nie znikają. Nie zakładaj, że po usunięciu zdjęcia lub nawet konta w sieci społecznościowej, wszystkie dane tam zmieszczone zostaną automatycznie usunięte. Zdjęcia i informacje mogą być już zapisane na komputerze innego użytkownika sieci. Pomyśl dwa razy, zanim zamieścisz swoje lub dziecka zdjęcia i dane w Internecie.
  • Kontroluj kamerę internetową – niektóre warianty złośliwego oprogramowania mogą uzyskać dostęp do kamery bez twojej wiedzy. Kiedy dziecko jej nie używa, możesz zakleić ją taśmą. Twoje pociechy powinny używać kamery wyłącznie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną.
  • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe.
  • Aktualizuj system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

 

Źródło: eset.pl

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?