niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyZagrożenia internetowe w I kwartale 2015 według Kaspersky Lab

Zagrożenia internetowe w I kwartale 2015 według Kaspersky Lab

Kaspersky Lab podsumował informacje dotyczące zagrożeń internetowych w pierwszym kwartale 2015 roku.

Najbardziej zaawansowane zagrożenia w historii

Najnowszy raport potwierdza przede wszystkim pojawienie się najbardziej wyrafinowanego, zaawansowanego i złożonego złośliwego oprogramowania w historii, z jakim musieli zmierzyć się użytkownicy urządzeń połączonych z Internetem. Mowa tu o narzędziu Equation, które dzięki specjalnym funkcjom i technikom (m. in. podszywania się pod inne rodzaje aplikacji) może zainfekować oprogramowanie dysku twardego komputera.

Dwa razy więcej ataków

Inne typy zagrożeń również nie przestają być niebezpieczne. Dzięki danym pochodzącym z Kaspersky Security Network możemy poznać ogólną liczbę wykrytych i zneutralizowanych przez oprogramowanie Kaspersky ataków na komputery i urządzenia mobilne na całym świecie w ciągu pierwszych miesięcy tego roku. Ich ilość rzeczywiście robi wrażenie – ponad 2,2 miliona. Co więcej, oznacza to, że ich liczba podwoiła się w porównaniu do tego samego okresu w 2014 roku. Wśród nich największą rolę odgrywają ataki, mających na celu kradzież pieniędzy poprzez uzyskanie dostępu do bankowości online (ponad 900 tys.), a których ilość stale wzrasta w kolejnych miesiącach. W pierwszym kwartale 2015 roku najczęściej celem ataków byli użytkownicy komputerów w Brazylii, Rosji i Stanach Zjednoczonych.

Oprogramowanie Kaspersky zapobiegło także prawie 470 milionom ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym globie, o jedną trzecią więcej niż w pierwszym kwartale 2014 r. Wykryło ono również ponad 93 miliony szkodliwych adresów URL (o prawie 15% więcej niż rok temu). Źródło ataków sieciowych najczęściej zlokalizowane było w Rosji (prawie 40% ataków), USA (niemal 18%) i Holandii (12,6%). Z największą ilością infekcji musieli poradzić sobie mieszkańcy Kazachstanu, Rosji i Azerbejdżanu.

Zagrożenia mobilne

Jedyną pozytywną informacją, jaka pojawiła się w raporcie Kaspersky Lab jest zmniejszenie liczby zagrożeń dla urządzeń mobilnych. O 6,6% zmalała ilość nowych szkodliwych programów. Nie dotyczy to jednak trojanów bankowych, których liczba nadal wzrasta w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku (o 29%), chociaż stanowi to istotny spadek do ostatniego kwartału 2014 roku. Warto również podkreślić, że ponad 86% potencjalnych ofiar trojanów bankowych to mieszkańcy Rosji. Daleko za nimi, choć na podium, znaleźli się Ukraińcy (2,27%) oraz Amerykanie (2,2%). Jeśli natomiast chodzi o wszystkie rodzaje zagrożeń mobilnych, to największą ich aktywność zanotowano w Rosji (ok. 42%), Indiach (ok. 7,5%) i Niemczech (ok. 4%).

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?