poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościBezpieczne ferie w Internecie

Bezpieczne ferie w Internecie

Ferie zbliżają się wielkimi krokami. O ile część rodziców zdecyduje się na wysłanie dzieci na różnego rodzaju obozy i kolonie, to będą i tacy uczniowie, którzy z różnych powodów pozostaną w domu. Nikomu nie trzeba mówić, co dzieci i młodzież lubi robić najbardziej w domowym zaciszu – buszować po Internecie. Z drugiej strony zapracowani rodzice często nie mają czasu lub nie zdają sobie sprawy z zagrożeń czekających na młodych Internautów. Jak zatem sprawić, by dziecko w czasie ferii bezpiecznie korzystało z Internetu i nie padło ofiarą przestępstwa?

Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach w Internecie?

Kluczowym sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu jest rozmowa, na którą trzeba znaleźć czas. Wówczas warto poradzić dziecku:

  1. Jakie strony i serwisy są odpowiednie do jego wieku,
  2. Jak powinno unikać niebezpiecznych sytuacji,
  3. Jak może na nie zareagować.

Warto również nauczyć dziecko ograniczonego zaufania zarówno do obcych spotykanych w Internecie, jak i umieszczanych tam informacji. Każdy rodzic uczy dziecko, że nie należy otwierać drzwi obcym lub wsiadać do nieznanych samochodów. Często zapominamy, że nadszedł czas, by przełożyć te proste zasady na grunt wirtualny. Wszak policyjne statystyki dowodzą, że przestępczość z biegiem lat przenosi się z ulicy właśnie do sieci.

Jak zadbać o dobrą kontrolę rodzicielską?

Często zdarza się jednak tak, że pomimo rozmów z rodzicami dzieci łamią wprowadzone nakazy i zakazy – zwiedzione zwykłą ciekawością. Ważne jest zatem, by komputer domowy stał w miejscu widocznym dla rodziców. Ponadto warto każde urządzenie dziecka – komputer, tablet czy smart fon zaopatrzyć w program antywirusowy z modułem kontroli rodzicielskiej. Takie oprogramowanie oferowane jest przez AVG, ESET, Kaspersky, G Data i innych popularnych producentów. Kontrola rodzicielska pozwala na kontrolę i blokowanie treści nieodpowiednich dla młodych Internautów. Rozwiązania na urządzenia mobilne posiadają jeszcze więcej opcji – pozwalają na określanie czasu, jaki dziecko może spędzić w Internecie oraz umożliwiają lokalizację smart fonu. Wszystkie antywirusy wyposażone w moduł kontroli rodzicielskiej pozwolą nie tylko ochronić komputer lub smart fon, ale także zapewnią dziecku bezpieczeństwo, a jego rodzicom spokój.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?