niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataBezpieczne hasła do kont online

Bezpieczne hasła do kont online

Poznajcie wskazówki bezpieczeństwa G Data dotyczące haseł chroniących dostęp do najcenniejszych kont internetowych.

Fundament ochrony danych – silne hasło

bezpieczne-hasloBankowość i zakupy online, poczta elektroniczna, portale społecznościowe – do każdego z kont internetowych należy zapisać i zapamiętać hasło lub kod dostępu czy PIN. Według sondażu Bitkom ponad 1/3 użytkowników Internetu czuje się przytłoczona zbyt dużą ilością danych niezbędnych do zapamiętania. Każdy z nich korzysta średnio z 17 różnych haseł do swoich kont online.

Aby ułatwić sobie to karkołomne zadanie, użytkownicy często korzystają z haseł opartych na danych osobowych. Cyberprzestępcy jednak doskonale o tym wiedzą i z łatwością je łamią, korzystając chociażby z informacji zdobytych w serwisach społecznościowych. Przy krótkich hasłach numerycznych najłatwiej zacząć od daty urodzenia użytkownika lub jego dzieci, powszechnie stosowane są również imiona partnerów/partnerek czy imiona domowych zwierząt. Tymczasem specjaliści bezpieczeństwa IT od lat przestrzegają o zagrożeniach związanych z używaniem tego typu haseł oraz konieczności tworzenia skomplikowanych kodów, złożonych z co najmniej 8 znaków, stanowiących kombinację wielkich i małych liter oraz cyfr. Takie hasła znacznie podwyższają poziom bezpieczeństwa i lepiej chronią poufne dane Internautów.

3 kroki do skutecznej ochrony danych online

Silne hasła to jednak jeden z czynników poprawiających bezpieczeństwo online. Eksperci G Data wskazują na inne, równie ważne metody podwyższania poziomu ochrony najcenniejszych informacji.

  1. Zmieniaj swoje hasła – Oprócz tego, że użytkownicy powinni tworzyć silne hasła do wszystkich swoich kont internetowych, to na bieżąco, regularnie powinni je również zmieniać. Należy także unikać ponownego stosowania poprzednich haseł na wielu kontach online. Unikalne, niepowtarzalne hasło powinno być dobrane indywidualnie dla dostępu do każdego konta czy usługi online.
  2. Chroń urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem – Do korzystania z Internetu w każdym domu używane są różne urządzenia. Dlatego też nie należy zapominać o zapewnieniu im właściwej ochrony, niezależnie od ich rodzaju – komputerów stacjonarnych, smartfonów, tabletów czy notebooków. Każdy z nich powinien zostać wyposażony w najbardziej aktualną wersję kompleksowego oprogramowania antywirusowego, chroniącego nie tylko przed klasycznymi szkodliwymi wirusami czy trojanami, ale również próbami ataków phishingowych czy keyloggerami.
  3. Aktualizuj system operacyjny – Aktualizacje zabezpieczeń dla systemu operacyjnego, jak również wszystkich zainstalowanych programów powinny zostać natychmiast zainstalowane. To jedyna gwarancja, że istniejące w nich luki bezpieczeństwa nie będą mogły być wykorzystane przez cyberprzestępców.

 

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?