niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyKaspersky skutecznie chroni przed ransomware

Kaspersky skutecznie chroni przed ransomware

Laboratorium Kaspersky zapobiegło przejęciu niemal 53 milionów dolarów przez cyberprzestępców w 2015 roku.

Cyberprzestępcy żądają okupu

Szkodliwe oprogramowanie typu crypto-ransomware to jedno z największych kłopotów z jakimi muszą zmagać się użytkownicy urządzeń połączonych z Internetem na całym świecie. Kiedy bowiem dojdzie do ich zainfekowania, najważniejsze zapisane na nich dane zostają zaszyfrowane, a odzyskanie do nich ponownego dostępu uzależnione jest od zapłacenia okupu cyberprzestępcom. To wyjątkowo złośliwy typ zagrożeń – do odszyfrowania dokumentów i danych nie wystarczy usunięcie szkodliwego programu, w większości przypadków niemożliwe jest ich odtworzenie bez klucza.

kaspersky-chroni-przed-ransomware2Ochronę przed ransomware stanowi w pierwszej kolejności oprogramowanie zabezpieczające przed zagrożeniami, skutecznie wykrywające złośliwą zawartość w otrzymywanych mailach, otwieranych stronach internetowych lub pobieranych plikach. Niezwykle ważne jest także tworzenie kopii zapasowych najważniejszych danych, pozwalająca na ich odzyskanie w awaryjnych sytuacjach. Jeśli jednak użytkownicy nie posiadają kopii zapasowych plików, to w razie ataku ransomware muszą oni pogodzić się z utratą danych lub zapłacić żądany okup, co jednak nie gwarantuje przywrócenia dostępu do zaszyfrowanych informacji.

Kaspersky chroni przed płaceniem okupu

Wysokość okupu jest zróżnicowana. W zależności od typu złośliwego oprogramowania, liczby zaszyfrowanych plików oraz ofiary ataku (użytkowników prywatnych lub firm) waha się ona od 30 dolarów do dziesiątek tysięcy dolarów. Średnia kwota to jednak 300 dolarów i co najmniej 40% użytkowników płaci ją.

Zważywszy na to, że rozwiązania Kaspersky Lab chroniły w 2015 roku prawie 444 tysięcy użytkowników (domowych i korporacyjnych) na całym świecie i skutecznie zabezpieczały ich przed atakami crypto-ransomware, pozbawiły one cyberprzestępców niemal 53 milionów dolarów nielegalnych zarobków.

Specjaliści Kaspersky podkreślają, że oszuści żądają najczęściej zapłaty w bitcoinach, co uniemożliwia śledzenia przepływu pieniędzy. Jednocześnie zalecają oni powstrzymywanie się od płacenia okupu, gdyż nie daje to żadnej gwarancji odszyfrowania plików. Zamiast tego wskazują na konieczność przygotowania się do tak groźnej sytuacji zawczasu – tworzenia kopii zapasowych, przechowywania najważniejszych danych w chmurze i stosowanie sprawdzonych zabezpieczeń, chroniących przed przedostaniem się zagrożeń na nasze urządzenia. Rozwiązania Kaspersky w tym zakresie idą jeszcze dalej – pakiety chronią nawet jeśli szkodliwym programom uda się przeniknąć do systemu. Tworzą one bowiem chronioną kopię, która zostaje wykorzystana do przywrócenia plików po usunięciu zagrożenia z urządzenia.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?