niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaG DataBezpieczne zakupy i bankowość online

Bezpieczne zakupy i bankowość online

Specjaliści G Data przedstawili kilka przydatnych wskazówek dotyczących zachowania pełnego bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów oraz transakcji finansowych online.

Walentynkowe ataki phishingowe

Za nami Walentynki, które nie mogą się obyć bez czekoladek, kwiatów i biżuterii. To kolejna wymarzona okazja do zakupów prezentów dla swoich najbliższych, w tym tych najbardziej komfortowych, dokonywanych w sklepach internetowych. Szacuje się, że już 98% Internautów kupuje online, 77% robi to nawet kilka razy miesięcznie (zgodnie z danymi BITKOM). Cyberprzestępcy są tego świadomi i w pełni wykorzystują takie okazje jak Święta czy Walentynki, przeprowadzając ataki phishingowe z pośrednictwem maili czy groźnych linków zamieszczanych np. w sieciach społecznościowych. Ich celem są zwłaszcza informacje osobiste, finansowe oraz dane służące do logowania w bankach czy sklepach online oraz na kontach pocztowych.

Specjaliści G Data opublikowali zestaw porad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas zakupów internetowych, nie tylko walentynkowych.

Bezpieczeństwo zakupów online według G Data

  • Zadbaj o właściwą ochronę podczas korzystania z Internetu – Kompleksowe rozwiązania zabezpieczające powinny być niezbędnym wyposażeniem każdego komputera i urządzenia przenośnego. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany pakiet bezpieczeństwa zapewniał skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym przed najbardziej aktualnymi zagrożeniami.
  • Bądź na bieżąco – Każde oprogramowanie, aplikacje oraz system operacyjny zainstalowany na urządzeniu powinien być jak najszybciej uaktualniany. Dzięki temu naprawiane są luki bezpieczeństwa, które mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo bankowości online – Bądź uważny podczas dokonywania płatności internetowych, upewnij się że strona jest bezpieczna i korzystaj z dwuetapowego uwierzytelniania. Stosuj również rozwiązania antywirusowe oferujące dodatkową ochronę transakcji finansowych.
  • Kupuj w renomowanych sklepach online – Przed zakupami sprawdź wiarygodność sklepu, w którym znalazłeś wymarzony prezent i poznaj opinie na jego temat. Zwróć szczególną uwagę na informacje zawarte na stronie, w tym warunki dokonywania zakupów i jasne zasady dotyczące wszelkich kosztów związanych z zakupem.
  • Usuwaj wiadomości spam – Pozbądź się podejrzanych i pochodzących z niezaufanego źródła e-maili od razu po ich utrzymaniu. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać plików do nich dołączonych lub klikać w zamieszczone w ich treści linki – to najprawdopodobniej pułapka, która prowadzi do zainfekowania urządzenia lub przechwycenia najważniejszych danych.
  • Chroń proces dokonywania płatności – Podczas dokonywania płatności za pośrednictwem serwisów online należy zwrócić szczególną uwagę na komunikaty bezpieczeństwa przeglądarki, a także znajdujący się w pasku adresu zielony symbol kłódki oraz adres rozpoczynający się od https://. Jeśli któregoś z nich brakuje, nie dokonuj płatności.

Źródło: gdatasoftware.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?