niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyChroń swoje pieniądze – możesz już nigdy ich nie odzyskać

Chroń swoje pieniądze – możesz już nigdy ich nie odzyskać

Kapsersky Lab opublikował raport dotyczący internetowych zagrożeń finansowych oraz skuteczności odzyskiwania skradzionych pieniędzy.

44% ofiar nie odzyskuje wszystkich pieniędzy

O internetowych zagrożeniach dla finansów (zwłaszcza podczas korzystania z bankowości i zakupów online) i konieczności ich właściwego zabezpieczenia informowaliśmy już wielokrotnie. Ostatnie analizy laboratorium Kaspersky, przygotowane we współpracy z B2B International, jeszcze bardziej podkreślają znaczenie zapewnienia maksymalnej ochrony dla pieniędzy Internautów.

Mimo, że wiele instytucji finansowych oferuje swoim klientom możliwość zwrotu pieniędzy utraconych wskutek działania cyberprzestępców, to zgodnie z raportem niemal połowa (44%) spośród poszkodowanych osób odzyskało jedynie ich część, a niekiedy nie odzyskało ich wcale. Wśród uczestników badania, które były ofiarami kradzieży lub oszustw na całym świecie, 56% udało się uzyskać pełen zwrot utraconych środków, 16% uzyskało tylko częściową rekompensatę, zaś 28% w ogóle ich nie odzyskała. Warto też podkreślić, że w niektórych regionach wskaźniki te są szokująco niskie – np. w Rosji, gdzie zaledwie 13% badanych otrzymało jedynie część utraconej sumy.

Bądź świadomy zagrożeń i zadbaj o bezpieczeństwo

Skuteczność ataków finansowych jest nadal bardzo wysoka. Według badania Kaspersky Lab średnia suma skradziona przez cyberprzestępców to 218 dolarów, lecz 18% osób utraciło kwoty wyższe niż 1000 dolarów. Nic więc dziwnego, że globalna ilość ataków tego rodzaju stale rośnie – w ciągu ostatniego roku aż 43% Internautów spotkało się co najmniej raz z próbą kradzieży – a metody wykorzystywane przez oszustów są coraz bardziej zaawansowane i podstępne. Phishing, ransomware, a nawet szpiegowanie przez kamery komputerowe – ich celem jest uzyskanie dostępu do kont bankowych, danych kart kredytowych i przejęcie naszych pieniędzy.

Chociaż od wielu lat specjaliści i media informują o próbach ataków i wyłudzeń pieniędzy oraz kładą ogromny nacisk na zapewnienie właściwej ochrony oraz unikanie ryzykownych zachowań podczas płatności online, to nadal świadomość niebezpieczeństwa nie jest zbyt duża. Raport podkreśla, że jedynie 22% respondentów uważa, że może stać się ofiarą przestępstwa finansowego w Internecie.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?