wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak dbać o komputer, aby sprawnie działał i długo nam służył?

Jak dbać o komputer, aby sprawnie działał i długo nam służył?

Chcesz, aby Twój komputer służył Ci jak najdłużej? Nic dziwnego – nowe technologie kosztują, a nikt nie lubi marnować pieniędzy. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – prawidłowo użytkowane komputery działają bez problemu od pięciu do ośmiu lat, jednak ich trwałość może się znacznie zmniejszyć, jeśli nie podejmiesz kroków w celu ochrony sprzętu. Co to oznacza?

Konserwacja komputera to utrzymywanie komputerów i laptopów w dobrym stanie poprzez regularne czyszczenie, aktualizacje dysków twardych i zapobieganie wirusom. Taka pielęgnacja znacznie przedłuża żywotność sprzętu, a także zapewni Ci bezpieczne przeglądanie sieci.

Jeśli szukasz wskazówek, jak dbać o komputer w każdym aspekcie, czytaj dalej – mamy dla Ciebie garść cennych rad, które pomogą Ci utrzymać go zawsze w doskonałym stanie!

1.   Odkurz klawiaturę za pomocą sprężonego powietrza

Czy wiesz, że przeciętny pulpit i klawiatura są brudniejsze, niż deska sedesowa? To badanie naukowe nie napawa optymizmem. Twoje klawiatura nie musi jednak powielać niehigienicznego schematu – wystarczy że raz w tygodniu dokładnie ją odkurzysz.

W tym celu, przetrzyj klawiaturę wilgotną, niestrzępiącą się ściereczką, ale nie zanurzaj jej w wodzie. Aby wyczyścić trudno dostępne miejsca – między klawiszami – użyj sprężonego powietrza w aerozolu. Dzięki takiej pielęgnacji, nie tylko klawiatura będzie działać jak należy, ale też zyska na tym Twoje zdrowie.

2.   Wytrzyj monitor

Odciski palców i inne plamy na monitorze to nic dziwnego – w końcu regularnie używasz swojego sprzętu. Aby zachować świeży i czysty obraz na ekranie, raz w tygodniu przetrzyj monitor suchą, niepylącą się ściereczką. Delikatnie wycieraj długimi ruchami, ponieważ zbyt mocne naciskanie może uszkodzić urządzenie.

Być może przy zakupie komputera dostałeś specjalną ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia ekranu. Użyj jej lub kup podobną, aby uzyskać dobre efekty. Świetnie sprawdzą się tu również specjalne płyny antyelektrostatyczne do monitorów, które zmniejszają przyciąganie kurzu i brudu, co ułatwia utrzymanie czystości.

3.   Pozbądź się kurzu i brudu z myszy

Podobnie jak klawiatura, mysz musi być regularnie czyszczona, aby działała prawidłowo. W przeciwnym razie przestanie działać poprawnie – zwolni, będzie się zacinać. Nie musisz demontować całej myszy, żeby to zrobić – zwykle wystarczy regularne czyszczenie bez demontażu, z którym poradzi sobie każdy!

Aby wyczyścić mysz, odłącz ją lub wyciągnij baterie. Wytrzyj ją suchą szmatką, co usunie nadmiar pyłu i brudu z zewnątrz urządzenia. Możesz lekko zwilżyć szmatkę wodą, jeśli mysz jest lepka lub po prostu zakurzona. Następnie weź wykałaczkę i oczyść trudno dostępne miejsca (np. szczeliny między przyciskami). Na koniec użyj alkoholu izopropylowego – wytrzyj całą powierzchnię myszy delikatnie nasączoną w nim szmatką z mikrofibry.

4.   Usuń kurz z wentylatorów i otworów wentylacyjnych

Jeśli wentylatory pokryją się warstwą kurzu, Twój komputer będzie się przegrzewał, a przez to działał wolniej. Czyszczenie otworów wentylacyjnych i wentylatorów to prosta sprawa, a daje wiele. Jak się za to zabrać?

Przed odłączeniem urządzenia w celu rozpoczęcia czyszczenia warto zapisać i zamknąć wszystkie aktywne pliki. Otwórz obudowę, wykręcając śruby. Nie odkurzaj wnętrza komputera odkurzaczem. Zamiast tego użyj pojemnika ze sprężonym powietrzem – dzięki temu unikniesz uszkodzenia sprzętu. Czyszczenie wykonuj raz na kwartał.

Jeśli masz laptopa, demontaż będzie inny niż w przypadku tradycyjnego komputera. Przed przystąpieniem do demontażu postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do urządzenia.

5.   Regularnie wyłączaj lub restartuj urządzenie

Regularne ponowne uruchamianie pomaga odświeżyć zasoby systemowe. W przypadku nowego komputera nie odczujesz tego tak bardzo, jednak starsze urządzenie zyska na szybkości dzięki temu prostemu manewrowi.

Pamiętaj, aby co wieczór prawidłowo wyłączać komputer na noc, aby uniknąć przegrzania. Rozważ również ponowne uruchamianie go raz dziennie i przełączanie w tryb uśpienia, gdy nie jest używany.

6.   Zdefragmentuj dysk twardy

Czy wiesz, że dysk jest najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o wydajność komputera? Dlatego tak ważne jest defragmentowanie dysku twardego. Nie rób tego jednak zbyt często – defragmentacja raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Defragmentacja to proces reorganizacji danych na dysku twardym w celu przyspieszenia dostępu do plików oraz zwiększenia żywotności dysku. Łączy fragmenty danych w jeden plik i „ustawia” je blisko siebie, usuwając tym samym wszystkie przerwy, które powstały podczas zapisywania plików – przywraca więc porządek w przestrzeniach dyskowych. Defragmentację dysku można przeprowadzić na dwa sposoby: używając narzędzi systemowych (np. wbudowanych w system Windows) lub korzystając ze specjalnych programów, służących do porządkowania plików na dysku.

7.   Wykonaj kopię zapasową danych

Kopię zapasową dysku powinieneś wykonywać co najmniej raz w tygodniu – dzięki temu unikniesz utraty plików w przypadku awarii dysku, awarii systemu czy ataku złośliwego oprogramowania. Jeśli pracujesz nad ważnym projektem, możesz to robić codziennie, aby mieć pewność, że Twoje pliki są bezpiecznie przechowywane.

Aby nie martwić się ręcznym tworzeniem kopii zapasowych, warto powierzyć to zadanie stworzonemu w tym celu oprogramowaniu, np. Acronis True Image. Z pomocą jego funkcji nie tylko stworzysz kopie zapasowe swoich danych w chmurze lub na nośnikach zewnętrznych, ale też ochronisz dane i urządzenia przed zagrożeniami online.

8.   Skonfiguruj swój startup

Okresowo sprawdzaj aplikacje, które otwierają się automatycznie podczas uruchamiania komputera. Usuwaj te, które nie są Ci potrzebne – mogą spowalniać działanie komputera. Istnieje również ryzyko, że staną się “oknem” przez które złośliwe oprogramowanie dostanie się na Twój komputer – zwłaszcza jeśli nie aktualizujesz tych aplikacji regularnie. Kontrolę uruchamianych aplikacji wykonuj raz w miesiącu.

9.   Uruchom czyszczenie dysku

Możesz zwolnić miejsce na dysku twardym, uruchamiając oczyszczanie dysku. To narzędzie wbudowane w system Windows służy do zwalniania miejsca na dysku. Skanuje i analizuje dysk twardy pod kątem zbędnych plików, jak np. pliki tymczasowe czy kopie po instalacji aktualizacji, a następnie usuwa je.

Aby włączyć oczyszczanie dysku w Windows 10, w polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz oczyszczanie dysku, a następnie z listy wyników wybierz pozycję Oczyszczanie dysku. Wybierz dysk, który chcesz oczyścić, a następnie kliknij OK. W obszarze Pliki do usunięcia wybierz typy plików, których chcesz się pozbyć i znów potwierdź przyciskiem OK. Możesz również usunąć pliki systemowe, jeśli potrzebujesz więcej miejsca. W tym celu po uruchomieniu funkcji Oczyszczanie dysku wybierz polecenie Oczyść pliki systemowe. Wybierz typy plików, których chcesz się pozbyć i potwierdź, klikając OK.

10. Regularnie wykonuj aktualizacje

Aby Twoje aplikacje działały bezpiecznie i wydajnie, powinieneś sprawdzać aktualizacje komputera przynajmniej raz w miesiącu. Wykonywanie aktualizacji może mieć kluczowe znaczenie dla długotrwałej kondycji Twojego komputera, ponieważ te z pozoru niewielkie poprawki niwelują luki w zabezpieczeniach, a także usuwają niepotrzebne funkcje, które mogą spowalniać Twój komputer. Zapewniają również kompatybilność programów z systemem i innymi programami.

Jeśli widzisz wyskakujące okienko z powiadomieniem o aktualizacji, nie ignoruj go i nie odkładaj na później. Możesz także dostosować ustawienia, aby aktualizacje odbywały się automatycznie – dla własnej wygody i bezpieczeństwa.

11. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

To najważniejsza rzecz dla każdego, kto chroni swój komputer. Antywirus da Ci pewność, że spam, dziwne strony internetowe, wirusy, ransomware i phishing będą trzymać się od Ciebie z daleka. Koszt pakietu antywirusowego jest znacznie niższy, niż konsekwencje wynikające z konieczności przywrócenia systemu po ataku wirusa bądź innego złośliwego oprogramowania.

Programy antywirusowe często posiadają również narzędzia do optymalizacji i poprawy wydajności komputera, które usprawniają wykonywanie codziennych zadań. Przykładowo, skracają czas uruchamiania komputera, przyspieszają czas ładowania programów i plików, usuwają tymczasowe pliki i foldery, zwiększają wydajność podczas oglądania filmów i grania w gry, a także zatrzymują zakłócenia podczas działania aplikacji.

Wybierając antywirus, warto sięgnąć po programy renomowanych marek, jak Norton, Kaspersky, Bitdefender, Panda, ESET lub McAfee. Zapewniają one skuteczną ochronę przed wszystkimi zagrożeniami, pracując w czasie rzeczywistym bez obciążania Twojego sprzętu.

12. Zadbaj o hasła

Jednym z najłatwiejszych sposobów uzyskania przez hakerów dostępu do Twojego urządzenia jest przeprowadzenie cyberataku, podczas którego kradną Twoje dane logowania. Aby zminimalizować ryzyko utraty danych, zadbaj, aby wszystkie używane przez Ciebie hasła były silne. Nie umieszczaj w nich żadnych oczywistych słów i kombinacji znaków. Nie używaj również tych samych danych logowania na kilku kontach. Jeśli haker przejmie dane z jednego konta, wypróbuje je na innych serwisach – w ten sposób możesz stracić dostęp do wszystkich swoich kont.

Zdajemy sobie sprawę, że pamiętanie takiej ilości haseł może być problematyczne. Jeśli sprawia Ci to trudność, skorzystaj z menedżera haseł – to funkcja, która zwykle znajduje się w pakiecie programu antywirusowego. Menedżer haseł nie tylko zapamięta za Ciebie wszystkie hasła, zapisując je w szyfrowanej bazie danych, ale też pomoże Ci stworzyć unikalne i bezpieczne hasła dla każdego z Twoich kont.

13. Rozważ instalację kontroli rodzicielskiej

Jeśli z Twojego komputera korzystają dzieci, zablokuj pobieranie oprogramowania, wchodzenie na określone strony, usuwanie plików i zmianę ustawień bez Twojej zgody, konfigurując kontrolę rodzicielską. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek w postaci utraty plików czy przypadkowej instalacji złośliwego oprogramowania. Tego typu ustawienia przydadzą się również, jeśli do Twojego urządzenia mają dostęp osoby z zewnątrz. Kontrola rodzicielska może stanowić odrębny program, ale często znajdziesz ją w pakiecie programu antywirusowego – w ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów.

14. Przenieś podobne pliki do folderów

Bałagan nie sprzyja Twojemu komputerowi. Przechowywanie plików na pulpicie nie tylko utrudni Ci znalezienie potrzebnych dokumentów, ale też może spowolnić działanie komputera. Aby uniknąć bałaganu, uporządkuj podobne pliki w folderach, w których możesz je łatwo znaleźć. Pomoże to również usprawnić proces czyszczenia, gdy przyjdzie czas na usunięcie niepotrzebnych plików.

15. Usuń nieużywane programy

Usuwając niepotrzebne programy z urządzenia, uzyskasz więcej miejsca w pamięci. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz zobaczyć, które które zajmują najwięcej pamięci i zdecydować, co możesz usunąć.

Pamiętaj również, że nieużywane programy mogą przyczynić się do instalacji złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Dzieje się tak dlatego, że programy te mogą posiadać luki w zabezpieczeniach, przez które szkodnik znajduje drogę, by dostać się na urządzenie. To, że nie używasz tych programów, nic nie zmienia – one nadal są na Twoim dysku. Dlatego warto regularnie usuwać niepotrzebne, nieużywane programy.

16. Opróżnij kosz

Gdy Ty lub inny użytkownik usuniecie plik, trafia on do Kosza. Daje to ostatnią szansę na uratowanie usuniętego pliku, ale może również zatkać miejsce na dysku twardym, jeśli nie będziesz go regularnie czyścić. Raz w miesiącu należy sprawdzić, czy w Koszu nie ma plików, które mogły zostać przypadkowo usunięte, i wyczyścić resztę.

17. Usuń tymczasowe pliki internetowe

Przyspiesz swój system, usuwając tymczasowe pliki internetowe i czyszcząc pamięć podręczną. Każda przeglądarka ma inną metodę usuwania plików cookie – znajdź instrukcję dla swojej przeglądarki i rób to przynajmniej raz w tygodniu. To prosty sposób na poprawę działania komputera.

18. Przenieś pliki do chmury

Dostawcy usług chmurowych umożliwiają przechowywanie gigabajtów danych bez zużywania pamięci dysku twardego. Co więcej, dają możliwość udostępniania plików na wielu urządzeniach, z każdego miejsca na świecie – jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu. Dzięki chmurze zaoszczędzisz miejsce na dysku, a także uzyskasz możliwość płynnej wymiany danych.

W chmurze przechowasz praktycznie wszystko – zdjęcia, filmy, dokumenty firmowe bądź najpotrzebniejsze pliki. Usługi chmurowe dają Ci nawet możliwość pracy na dokumentach bezpośrednio w chmurze – jak np. w przypadku dokumentów Google.

19. Unikaj przegrzewania urządzenia

Ustaw komputer w takim miejscu swojego domu lub biura, w którym zapewniony jest dobry przepływ powietrza. Unikaj ekstremalnych temperatur – nie pozostawiaj go w środowisku podatnym na wahania, takim jak gorący samochód lub zimna piwnica. Utrzymywanie komputera w umiarkowanej temperaturze, w przybliżeniu od 20 do 22 stopni Celsjusza, umożliwia bezproblemową pracę urządzenia.

Po obu miejscach komputera powinna być wolna przestrzeń – zapobiega to przegrzaniu, co wydłuży żywotność urządzenia. Stosy papieru i inne przedmioty umieszczane na komputerze również nie sprzyjają wentylacji, więc dbaj o porządek na komputerze i biurku.

20. Utrzymuj swoje kable w porządku

Splątany kłębek kabli zbiera kurz i może łatwo prowadzić do uszkodzeń. Stacje kablowe, listwy i inne organizery na przewody mogą pomóc w uporządkowaniu Twojego sprzętu. W ten sposób zaoszczędzisz również czas i unikniesz zdenerwowania, gdy będziesz musiał odłączyć komputer.

21. Nie przeładowuj swojego urządzenia

Jeśli pracujesz na laptopie, ładowanie baterii przez całą noc może wydawać się wygodnym rozwiązaniem. Nie jest to jednak najlepszy sposób. Chociaż nie spowoduje to uszkodzenia urządzenia, najlepiej, gdy odłączysz ładowarkę po osiągnięciu 100%. Pamiętaj również, aby całkowicie wyjąć baterię,  jeśli nie będziesz korzystać z urządzenia przez miesiąc lub dłużej. W ten sposób wydłużysz jej żywotność.

22. Trzymaj jedzenie i napoje z dala od komputera

Wypicie filiżanki kawy podczas porannego sprawdzania wiadomości e-mail brzmi kusząco, jednak lepiej unikać jedzenia i picia w pobliżu komputera. Jednorazowe rozlanie napoju może wystarczyć, aby trwale uszkodzić urządzenie. Jedząc w odrębnym miejscu unikniesz również okruszków i innych resztek jedzenia, które trafiają pomiędzy klawisze myszki czy klawiatury i zanieczyszczają je.

23. Transportuj bezpiecznie

Laptop to bardzo delikatne urządzenie, pełne mikrochipów, które łatwo uszkodzić. Nawet jedno uderzenie może spowodować wiele problemów. Jeśli będziesz często przewozić swój sprzęt, przechowuj go zawsze w odpowiednio wzmocnionym futerale. To ochroni go przed wgnieceniami i zadrapaniami, ale także zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń i kurzu do wentylatorów i otworów wentylacyjnych.

Jak widzisz, Twój komputer wymaga regularnej konserwacji – podobnie jak samochód, rower i większość urządzeń. Regularne dbanie o sprzęt znacznie wydłuża jego życie i pomaga zapewnić bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu. Wykonując powyższe wskazówki, otrzymasz szybszy i zdrowszy system operacyjny, który zapewni Ci wygodną i bezproblemową pracę. Łatwo wziąć to za pewnik, dlatego pamiętaj – jeśli dbasz o swój komputer, on zadba o Ciebie!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?