niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak ochronić dzieci w Internecie? 7 rad od Panda Security

Jak ochronić dzieci w Internecie? 7 rad od Panda Security

Specjaliści Panda Security przedstawili kilka najważniejszych zasad, które pomogą ochronić dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu i nowych technologii.

Dzieci a zagrożenia online

internetInternet jest naszą codziennością. Służy do pracy, rozrywki, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi oraz jest niezastąpionym źródłem wiedzy. Sieci społecznościowe, wyszukiwarki, fora – ich aktywnymi użytkownikami są również najmłodsi, chętnie korzystający z Internetu i niejednokrotnie mający większą wiedzę o sieci niż ich opiekunowie. Tymczasem na dzieci niemal na każdym kroku czyha ogromna ilość niebezpieczeństw – pornografia, molestowanie, kradzież danych i tożsamości. Ważna jest więc wiedza i świadomość rodziców oraz dzieci, jak rozpoznawać i reagować na groźne sytuacje online. Specjaliści Panda Security zaprezentowali kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa online przydatnych dla wszystkich opiekunów.

  1. Edukacja najmłodszych

Najważniejszy element ochrony dzieci to ich właściwa edukacja dotycząca cyberprzestępczości i niebezpieczeństw online. W dzisiejszym świecie, gdzie ilość zagrożeń gwałtowanie wzrasta, a metody cyberprzestępców stają się coraz bardziej podstępne, warto jednak zacząć szkolenie od rodziców. Ci z kolei powinni uczyć swoich podopiecznych, jak zachować ostrożność podczas korzystania z Internetu.

  1. Kontrola czasu spędzanego online

Utrzymywanie znajomości i kontakty online zaczynają coraz bardziej wypierać tradycyjne relacje społeczne. Warto więc ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i ustalić przejrzyste zasady codziennego korzystania z Internetu.

  1. Ostrzeganie przed konkretnymi rodzajami zagrożeń

Dzieci powinny poznać zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia każdego dnia. Warto więc jasno wyjaśnić, na czym może polegać szpiegowanie, kradzież tożsamości, szantaż czy przemoc seksualna, aby dzieci szybciej identyfikowały niebezpieczeństwa i ich unikały.

  1. Ochrona przed niebezpiecznymi kontaktami

Nieufność wobec obcych, możliwość ich podszywania się pod inne, wzbudzające zaufanie osoby oraz jawność kontaktów i ich kontrola przez rodziców – to najważniejsze zasady, które muszą poznać dzieci przed aktywnym uczestniczeniem w życiu online.

  1. Kontrola ujawnianych zdjęć

Wygląd dzieci i ich wizerunek powinny być chronione nie tylko w prawdziwym życiu – musi to dotyczyć również życia cyfrowego. Kontrolowanie zdjęć publikowanych w sieci i ochrona przed nadmiernym eksponowaniem stanowią fundament zasad korzystania z Internetu.

  1. Ochrona przed niebezpiecznymi treściami

Oczywistym jest, że nie wszystkie treści internetowe są dozwolone dla nieletnich. Pełna kontrola przeglądanych stron jest niemal niemożliwa – warto więc skorzystać ze skutecznych narzędzi Kontroli rodzicielskiej, dzięki którym rodzice mogą zdecydować, które witryny są odpowiednie dla ich dzieci i mogą być odwiedzane.

  1. Zdrowy rozsądek

Wpajanie zasad, budowanie zaufania między rodzicami a dziećmi, a także wzmacnianie ich świadomości. Jeśli nauczymy dzieci kierować się zdrowym rozsądkiem i zachowywać ostrożność, będą one gotowe do bezpiecznego korzystania z cyfrowego świata.

 

Źródło: pandasecurity.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?