wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak otworzyć plik pdf zabezpieczony hasłem?

Jak otworzyć plik pdf zabezpieczony hasłem?

Gdy zachodzi potrzeba przekazania plików zawierających poufne informacje, hasła to najczęstsza metoda zabezpieczania. W przypadku pojedynczego pliku, spotkasz się zapewne z zahasłowanym dokumentem pdf. W jaki sposób go otworzyć?

Czego potrzebujesz, aby otworzyć plik pdf chroniony hasłem?

Obsługa pliku pdf zabezpieczonego hasłem nie jest trudna. Wystarczy, że posiadasz odpowiedni program oraz znasz hasło, jakim posłużył się twórca pliku.

W internecie znajdziesz wiele darmowych programów do otwierania pdf-ów, królują jednak produkty firmy Adobe – Acrobat Reader oraz Reader. Ich darmowe wersje bez problemu znajdziesz, wpisując te nazwy w Google. Jeśli potrzebujesz tylko otwierać dokumenty, bezpłatna wersja w zupełności wystarczy.

Do otwierania pdf-ów możesz użyć również innych bezpłatnych programów, np. Ashampoo PDF Free lub AVS Document Conventer. Jakikolwiek program wybierzesz, pamiętaj, aby pobrać go ze sprawdzonego źródła. W innym przypadku, na Twój komputer może dostać się “dodatek” w postaci złośliwego oprogramowania, np. wirusa lub trojana.

Kiedy masz już odpowiedni program, pora na hasło. Jeśli go nie posiadasz, skontaktuj się z autorem dokumentu. Nie proś jednak o przesłanie hasła mailem lub SMS-em – to znacznie zwiększa ryzyko przejęcia go przez osoby trzecie.

W gorszej sytuacji znajdujesz się, jeśli nie pamiętasz hasła do dokumentu, który sam stworzyłeś. W takim, przypadku, uzyskanie dostępu do pliku może okazać się niemożliwe. Dlatego właśnie tak ważne jest właściwe przechowywanie haseł. Nikt nie jest przecież w stanie spamiętać kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset silnych, złożonych haseł do różnych serwisów i dokumentów. Aby mieć pewność, że wszystkie hasła będą zawsze pod ręką, a zarazem nie wpadną w niepowołane ręce, skorzystaj z menedżera haseł. Taką funkcję znajdziesz m.in. w programach antywirusowych – np. Panda, ESET czy Norton.

Różne typy haseł

W przypadku plików pdf, spotkasz się z dwoma typami haseł, dotyczącymi całego dokumentu lub tylko niektórych jego funkcji.

  • Hasło otwierania dokumentu

Pliki zawierające poufne dane najczęściej zabezpiecza się tym rodzajem hasła. Uniemożliwia ono przeglądanie pliku osobie nieposiadającej go. Podczas próby otwarcia dokumentu wyświetla się monit o jego wprowadzenie.

  • Hasło uprawnień

Zabezpiecza plik przed modyfikacjami, takimi jak drukowanie, edytowanie czy kopiowanie zawartości pliku pdf. Dokument zabezpieczony takim typem hasła otworzysz bez problemu, nie będziesz mieć jednak możliwości skorzystania z zablokowanych funkcji bez podania hasła.

Dla jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa, niektóre dokumenty posiadają oba typy haseł. Taki plik otworzysz, podając dowolne z nich, jednak tylko hasło uprawnień umożliwia zmianę ograniczonych funkcji.

Obsługa pliku pdf z hasłem

Kiedy posiadasz odpowiedni program oraz hasło do dokumentu, jego otworzenie nie sprawi Ci większych trudności: Kliknij dwa razy z ikonę pliku lewym przyciskiem myszy – pojawi się okno z prośbą o podanie hasła. Po jego wpisaniu, dokument wyświetli się. Jeśli ograniczono również dostęp do pewnych funkcji (np. drukowania czy kopiowania treści), narzędzia i opcje związane z tymi funkcjami pozostaną niedostępne.

Posiadając hasła do dokumentu, po jego otworzeniu możesz usunąć istniejące zabezpieczenia (chyba, że plik pdf chronią zabezpieczenia oparte na serwerze – wtedy tylko administrator serwera jest w stanie to zrobić). Aby usunąć hasła w programach Adobe, skorzystaj z poniższej instrukcji:

  • wybierz polecenie Narzędzia > Chroń > Więcej opcji > Usuń zabezpieczenia,
  • jeśli dla dokumentu ustawiono tylko hasło otwierania dokumentu, kliknij ok, aby je usunąć,
  • jeśli ustawiono hasło przyzwoleń, wpisz je w polu “Wprowadź hasło”  i naciśnij ok.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Chcesz dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia posiada dany plik pdf, jeszcze zanim go otworzysz? Aby to zrobić, w programie Acrobat Reader lub Reader wybierz polecenie Plik > Właściwości. Następnie, w oknie dialogowym “Właściwości dokumentu”wybierz zakładkę “Zabezpieczenia”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?