niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak sprawdzić, czy sklep internetowy jest legalny?

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest legalny?

Kupujesz przez internet? Zakupy za pośrednictwem sklepów internetowych to wygoda, duży wybór towarów, atrakcyjne ceny i najczęściej szybka, a nawet darmowa dostawa. Zanim klikniesz “kupuję i płacę”, upewnij się jednak, czy dany sprzedawca jest uczciwy – to oszczędzi Ci nerwów i rozczarowań.

Fałszywych sklepów w sieci nie brakuje. Duże zainteresowanie kupowaniem przez internet sprawiło, że wzrosła ilość oszustów, chcących wzbogacić się na nieuwadze internautów. Część z nich próbuje wyłudzić pieniądze ofiar na portalach sprzedażowych, inni – zakładają własne, fałszywe sklepy internetowe.

Dowiedz się, jak rozpoznać fałszywy, nielegalny sklep i dlaczego warto to robić przy każdych zakupach za pośrednictwem internetu.

Legalny sklep internetowy – co to znaczy?

Legalny sklep internetowy to taki, który spełnia wszystkie ustawowe obowiązki – odprowadza podatki, wystawia faktury itp. Jeśli to niewielki sklepik, np. z rękodziełem czy ręcznie robionymi kosmetykami, może być zarejestrowany jako jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku większych sklepów, w Polsce będzie to najczęściej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Niestety, to, że sklep istnieje w papierach, nie daje Ci 100% pewności, że sprzedawca nie naciągnie Cię i nie oszuka. Twoją czujność powinny wzbudzić zwłaszcza zbyt atrakcyjne ceny, mocno odstające od tych rynkowych. Zdarza się również, że sklepy posługują się regulaminami, w których widnieją zapisy niezgodne z prawem – np. zabraniające zwrotów (w przypadku zakupów przez internet klient ma możliwość zwrotu w ciągu 14 dni kalendarzowych liczonych od momentu wejścia w posiadanie rzeczy lub dnia zawarcia umowy na wykonanie usługi). I choć prawo leży tu po stronie klienta, dochodzenie swoich praw może być żmudne i nieopłacalne.

Z tego względu warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się danemu sklepowi – zarówno od strony prawnej, jak i z punktu widzenia ocen i opinii dotychczasowych klientów.

Czym mogą grozić zakupy w fałszywym sklepie?

Konsekwencje zakupów w fałszywym sklepie nie należą do przyjemnych – i niestety, w wielu wypadkach trudno je odwrócić.

Pierwszy problem to kwestia tego, czy w ogóle otrzymasz zamówiony towar. Podejrzane sklepy najczęściej w ogóle nie wysyłają zakupionych rzeczy. Może się jednak zdarzyć, że po zamówieniu otrzymasz coś, co tylko przypomina to, co chciałeś kupić. Może to być np. podróbka, atrapa lub towar znacznie gorszej jakości, niż sugerowałby to opis, zdjęcia czy cena. Przed tym zagrożeniem nie uchroni Cię nawet wybranie opcji zakupów za pobraniem – nie masz pewności, czy w paczce nie znajduje się zupełnie inny przedmiot, niż zamówiłeś.

Drugie zagrożenie jest związane z danymi osobowymi. Kupując w fałszywym sklepie, możesz z pozoru “normalnie” zrobić w nim zakupy – a to oznacza, że w trakcie podasz całkiem sporo swoich danych, w tym imię, nazwisko, adres, a nawet dane karty kredytowej. Musisz również wziąć pod uwagę, że fałszywy sklep może przekierowywać do podrobionej bramki płatności i w ten sposób wyłudzać dane logowania do konta, co pozwala oszustowi włamać się na Twoje konto bankowe.

Pamiętaj – oszustów działających w sieci bardzo trudno namierzyć. Zwykle podają oni fałszywe dane właściciela sklepu, co utrudnia sprawę. Problemem jest również fakt, że zakupy w takich sklepach często opiewają na stosunkowo niewielkie kwoty, co sprawia, że walka o swoje na pewnym etapie staje się nieopłacalna ze względu na pojawiające się koszty.

Jak rozpoznać legalny, godny zaufania sklep?

Podejrzane sklepy internetowe to realny problem. Są prowadzone przez doświadczonych oszustów, którzy dokładnie planują swoje przedsięwzięcia.

Nie ma w tym wypadku gotowego rozwiązania – nie istnieje pełna lista fałszywych sklepów, z której mógłbyś korzystać, zanim klikniesz “kupuję”. Co prawda w internecie znajdziesz niekiedy tego typu listy, jednak nie są one w stanie zweryfikować wszystkich nieuczciwych sprzedawców.

Warto również mieć świadomość, że sklep internetowy powinieneś sprawdzać za każdym razem, gdy robisz w nim zakupy, nawet jeśli wcześniej korzystałeś już z jego usług. Oszuści mogą przejąć dany sklep i zmienić jego dane, by w ten sposób wyłudzać pieniądze, bazując na dotychczasowym zaufaniu klientów.

Aby nie dać się oszukać, musisz nauczyć się, jak rozpoznać fałszywy sklep. Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?

  • Sprawdź regulamin i politykę prywatności

Jednym z obowiązków sprzedawców internetowych jest podanie na swojej stronie regulaminu oraz polityki prywatności. Powinny być one łatwo dostępne – zwykle znajdziesz je jako odnośnik w stopce strony. Brak regulaminu i polityki prywatności powinien wzbudzić Twoje podejrzenia.

Nie poprzestawaj jednak na sprawdzeniu, czy dany sklep w ogóle posiada te dokumenty. Dobrze jest zapoznać się z ich treścią – dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie warunki sprzedaży proponuje sprzedawca, w jaki sposób rozporządza podanymi przez Ciebie danymi, jak wygląda procedura zwrotu i reklamacji itd.

  • Zweryfikuj dane firmy

Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na dane takie, jak nazwa firmy, adres siedziby, dane kontaktowe, NIP i numer identyfikacyjny KRS. Sprawdź, czy pokrywają się one z internetowymi bazami przedsiębiorstw. Ta wiedza da Ci pewność, że sklep prowadzi legalną działalność.

Aby sprawdzić daną firmę, skorzystaj z CEING lub eKRS. To strony, dzięki którym sprawdzisz legalność sklepów działających w Polsce. Pamiętaj jednak, że adres internetowy sklepu ze skrótem “.pl” nie gwarantuje, że jest on zarejestrowany w Polsce. Podobnie, polski adres korespondencyjny wcale nie oznacza, że przedsiębiorca jest zarejestrowany na terenie naszego kraju.

  • Skontroluj certyfikat SSL

Certyfikat SSL to w dzisiejszych czasach standard, dlatego jego brak powinien wzbudzić Twoje podejrzenia. Aby upewnić się, czy dany sklep korzysta z certyfikatu SSL, skontroluj, czy adres strony zaczyna się od liter “https”, a nie “http”, a także czy obok paska adresu widnieje symbol kłódki.

Certyfikat SSL chroni poufne informacje wprowadzane do witryny podczas ich przesyłania na serwer, co zabezpiecza dane przed ich wykradzeniem. Z tego względu każdy sprzedawca dbający o bezpieczeństwo swoich klientów będzie z niego korzystać.

  • Sprawdź domenę

Podstawą działania sklepów internetowych jest wiarygodna domena. Możesz ją sprawdzić za pomocą specjalnych wyszukiwarek. W przypadku końcówki “.pl” najlepiej skorzystać z wyszukiwarki NASK. Dla końcówki “.eu” dobrze posłużyć się wyszukiwarką eurid.eu. Dla innych domen możesz skorzystać z wyszukiwarki who.is.

Po wyszukaniu otrzymasz raport z informacją, czy konkretna domena jest aktywna, kiedy została utworzona, kiedy wygasa, na jakich serwerach jest umieszczona, a także kto jest abonentem danej domeny i w jakiej firmie ją zarejestrowano.

Warto wiedzieć, że jeśli masz zainstalowany aktualny, dobry program antywirusowy, w przypadku podejrzanej strony internetowej natychmiast poinformuje Cię on o ryzyku łączenia się z nią. To znaczne ułatwienie, które uchroni Cię przed zakupami w podejrzanych sklepach. Warto postawić tu na skuteczne sprawdzone programy, takie jak Norton, Bitdefender, Panda, ESET, McAfee lub AVG.

  • Oceń poprawność językową sklepu

Fałszywe sklepy często są tworzone przez oszustów z obcych krajów – dlatego teksty, które wyglądają jak z translatora, powinny wzbudzić Twoją czujność. Zwróć też uwagę, czy artykuły posiadają poprawnie skonstruowane opisy, a także czy nazwy produktów nie wyglądają jak tłumaczone przez automat.

  • Uważaj na zbyt atrakcyjne ceny

Ceny produktów w sklepie nie powinny być znacznie zaniżone w stosunku do rynkowych. Stosowanie znacznie niższych cen to znany chwyt fałszywych sklepów – zwłaszcza, jeśli dotyczy praktycznie wszystkich towarów z asortymentu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź aktualnie obowiązujące ceny – np. na serwisie Ceneo lub Skąpiec.

  • Sprawdź metody płatności i czas dostawy

Wiarygodny sklep powinien oferować kilka sposobów płatności, np. przelew błyskawiczny, karta płatnicza, Blik, Google Pay, płatność przy odbiorze, przelew tradycyjny itp. Unikaj przelewów ekspresowych oraz przelewania pieniędzy na prywatne konta bankowe sprzedającego. Dużo bezpieczniejsze są bramki płatności, jednak trzeba w tym wypadku uważać na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności.

Zwróć również uwagę na czas dostawy. Deklaracja wysyłki od 2 do 7 dni nie powinna zaskakiwać, jednak dłuższy czas powinien wzbudzić Twoją czujność.

  • Przejrzyj opinie internautów

Recenzje i opinie o sklepie to kolejny sposób na sprawdzenie jego wiarygodności. Warto jednak zachować tu ostrożność – oceny mogą być spreparowane przez właściciela sklepu. Jeśli sklep istnieje bardzo krótko, a ma kilkadziesiąt pozytywnych opinii, może to wskazywać na ich fałszywość.

  • Nawiąż bezpośredni kontakt

Jeśli nadal masz wątpliwości, spróbuj nawiązać bezpośredni kontakt ze sklepem poprzez e-mail lub za pośrednictwem telefonu. Pamiętaj, że oszuści często unikają podawania maila i numeru telefonu (zwłaszcza tego drugiego). Jeśli zdecydujesz się na kontakt mailowy, zwróć uwagę na to, jak szybko otrzymałeś odpowiedź, a także czy jest ona poprawna językowo i rzetelna.

A co z zagranicznymi sklepami internetowymi?

Kupując w zagranicznych sklepach internetowych, warto kierować się podobnymi przesłankami, jak w wypadku naszych rodzimych sprzedawców. Aby sprawdzić informację o konkretnej domenie internetowej z krajów UE, warto skorzystać z Howard Shopping Assistant. Dzięki tej witrynie dowiesz się, czy danemu sklepowi warto zaufać.

Kupując od zagranicznych sprzedawców, skontroluj zwłaszcza na metody płatności. Najbezpieczniejsze są tu płatności PayPal – bardzo łatwo odzyskać pieniądze w sytuacji oszustwa. Jeśli sklep wzbudza Twoje wątpliwości, płatność PayPalem będzie najlepszą opcją. Zwróć też uwagę, że fałszywe sklepy często używają logo PayPal (lub znaków znanych kart kredytowych), a przy przejściu do płatności nie dają już możliwości takiej formy zapłaty. To jasny znak, że należy zrezygnować z zakupów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?