niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyNieostrożne udostępnianie urządzeń

Nieostrożne udostępnianie urządzeń

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Kaspersky Lab, aż 32% ankietowanych nie zachowuje ostrożności przy udostępnianiu swoich urządzeń innym osobom.

Chętnie dzielimy się swoimi urządzeniami…

Najnowsze analizy przeprowadzone wspólnie przez laboratorium Kaspersky i B2B International potwierdzają, ze często nie jesteśmy jedynymi użytkownikami naszych urządzeń – smartfonów, tabletów czy laptopów za dostępem do Internetu. 1/3 spośród badanych przyznaje, ze udostępnia je innym osobom. Najczęściej są to dorosłe osoby, z którymi zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym (w 28% przypadków). Rzadziej natomiast z urządzeń korzystają dzieci (5%) oraz przyjaciele i znajomi (1%).

…lecz ich nie zabezpieczamy

Mimo licznych ostrzeżeń i wskazówek specjalistów okazuje się, ze nadal duża liczba użytkowników komputerów i Internautów podejmuje ryzykowane zachowania, które mogą w istotny sposób wpłynąć na bezpieczeństwo ich urządzeń i zawartych na nich danych.

Zgodnie z wynikami przytaczanych badań, aż 1/3 uczestników, którzy udostępniają urządzenia z dostępem do Internetu swoim bliskim – rodzinie i znajomym – nie podejmuje żadnych środków ostrożności w celu ich zabezpieczenia. Co więcej, nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć do czynienia wskutek ich ryzykownego zachowania.

Brak ostrożności może być przyczyną poważnych problemów

Tymczasem eksperci podkreślają, że taka nieostrożność może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim znacząco wzrasta ryzyko kradzieży danych zapisanych na urządzeniu. Osoby, którym udostępniane są smartfony czy laptopy mogą nie być świadomi istniejących zagrożeń internetowych, popełnić błąd np. pobierając niebezpieczny plik i stać się ofiarą cyberprzestępców. Jednak w takim przypadku konsekwencje mogą obciążyć nie tylko użytkownika, ale również właściciela zaatakowanego urządzenia. Oprócz utraty zapisanych na nim ważnych danych, może dojść choćby do zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, kradzieży tożsamości lub pieniędzy.

Spośród badanych jedynie 33% przygotowuje kopię zapasową najważniejszych danych przed użyczeniem swojego komputera, smartfona lub tabletu. Z kolei 32% zabezpiecza swoje dane hasłem dostępu, zaś 22% po prostu stara się nie przechowywać ważnych informacji na pożyczanych urządzeniach.

 

Źródło: kaspersky.com

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?