niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaKasperskyTwoje hasła są cenne dla cyberprzestępców

Twoje hasła są cenne dla cyberprzestępców

Laboratorium Kaspersky opublikowało wyniki ankiety dotyczącej ochrony haseł użytkowników do kont internetowych.

Hasła i loginy na celowniku

Zgodnie z najnowszą ankietą Kaspersky Lab aż jeden na pięciu Internautów uważa, że hasła nie są cenną zdobyczą dla cyberprzestępców. Jedynie 52% ankietowanych wymienia hasła wśród cennych informacji, które nie powinny trafić w ręce oszustów.

Tymczasem są to przepustki umożliwiające uzyskanie dostępu do prywatnych kont w serwisach internetowych, a co za tym idzie – do poufnych danych, tożsamości użytkowników, a nawet ich pieniędzy. Warto pamiętać, że przejęcie hasła do poczty elektronicznej pozwala przestępcom także wykorzystywać ją do odzyskiwania haseł do innych kont oraz rozprzestrzeniać spam lub groźne phishingowe linki, narażając na niebezpieczeństwo innych Internautów. Jeszcze bardziej niebezpieczne może być przejęcie hasła do bankowości lub sklepów online, dzięki którym właściciele kont mogą stracić pieniądze.

Eksperci Kaspersky Lab przypominają także, że kradzież haseł jest bardzo częstym zjawiskiem. W 2014 roku, zgodnie ze statystykami laboratorium, produkty Kaspersky ochroniły przed 3,5 milionami prób ataków, które mogły skutkować przejęciem haseł i loginów do kont. Ponadto 14% ankietowanych z 23 krajów stało się ofiarami kradzieży haseł w ubiegłym roku.

Niewłaściwa ochrona haseł

Badanie pokazuje również, że Internauci nie dbają o swoje hasła w zalecany przez specjalistów sposób. Zaledwie 26% z nich tworzy odrębne hasła dla każdego konta, a jedynie 6% przyznaje się do ich przechowywania za pomocą specjalnego, dodatkowo zabezpieczonego oprogramowania. Jednocześnie 18% ankietowanych zapisuje hasła w notatniku, 11% przechowuje je w pliku na urządzeniu a 10% na samoprzylepnych kartkach znajdujących się w pobliżu komputera. Należy zwrócić uwagę również na to, że aż 17% użytkowników udostępnia swoje hasła bliskim – rodzinie i przyjaciołom.

Bezpieczeństwo haseł i loginów

O swoje hasła warto więc odpowiednio zadbać i unikać ryzykownych zachowań, których skutkiem może uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione i wykorzystanie ich do swoich celów. Warto też przestrzegać kilku prostych zasad: stworzyć unikalne hasła do każdego posiadanego konta internetowego, stosować złożone, trudne do złamania hasła, zachować hasła w dyskrecji oraz przechowywać je w bezpiecznym schowku (najlepiej korzystając z wyspecjalizowanych programów).

 

Źródło: kaspersky.com
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?