piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEsetUwaga na fałszywe formularze w sieci!

Uwaga na fałszywe formularze w sieci!

Wśród niebezpieczeństw czyhających na użytkowników Internetu coraz większą rolę zaczynają odgrywać fałszywe formularze konkursowe oraz ankiety. Zgodnie z badaniami laboratorium ESET (producenta oprogramowania antywirusowego), było to najczęściej występujące zagrożenie w ostatnim miesiącu.

Podczas przeglądania stron internetowych wielu z nas zauważyło niespodziewanie wyskakujące okna z informacją o możliwości wygrania kuszącej nagrody – najnowszego tabletu czy smart fona. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest odpowiedź na kilka prostych pytań lub uzupełnienie ankiety, ale przede wszystkim podanie swoich danych kontaktowych – numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej.

Niestety zwykle jedynym skutkiem wzięcia udziału w konkursie są liczne e-maile zalewające naszą skrzynkę i zaskakująco wysoki rachunek telefoniczny. Okazuje się bowiem, że cyberprzestępcy wykorzystują pozyskane w ten sposób dane kontaktowe do aktywowania usługi SMS Premium (drogich wiadomości SMS przychodzących na nasz numer telefonu) oraz przekazują je do baz adresów, na które przesyłany jest SPAM.

eset-security-form

Wraz z laboratorium ESET przestrzegamy więc przed pochopnym udziałem w konkursach i ankietach internetowych. Skuszonych obietnicą wygranej zachęcamy zaś do wcześniejszego zapoznania się z ich regulaminem, sprawdzenie danych organizatora. I zalecamy dużą nieufność.

Źródło: eset.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?